Reklama
Reklama

Zastanawiasz się dlaczego zakrętki są przytwierdzone do butelek? Katarzyna Bosacka wyjaśnia

Nakrętka nie chce oderwać się od butelki? To nie wynik nagłego pogorszenia jakości na liniach produkcyjnych, ale efekt nowych przepisów. Czemu ma służyć takie rozwiązanie i od kiedy obejmie wszystkie butelki? Na te pytania w jednym z ostatnich filmów na TikTok'u odpowiedzi udzieliła Katarzyna Bosacka.

Nowe przepisy to efekt unijnej dyrektywy

W zasadzie nie powinniśmy być zdziwieni. O tym, że nakrętki będą przymocowane na stałe, zdecydowano już kilka lat temu. Wszystko po to, aby razem z nimi trafiały do recyklingu. Mówi o tym artykuł 6. dyrektywy datowanej na 5 czerwca 2019:

"Załącznik C" nie bawi się w wyliczanki, tylko mówi jasno – chodzi o wszystkie pojemniki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów. Jedyne wyjątki to butelki na żywność specjalistycznego przeznaczenia medycznego i nieliczne butelki "mieszane", gdzie nakrętka jest plastikowa o korpus szklany lub metalowy.

Wszyscy producenci, którzy sprzedają swoje produkty w opakowaniach mieszczących się w tej definicji, muszą zacząć przytwierdzać nakrętki na stałe najpóźniej do 1 lipca 2024 roku.

Wszystko, co najważniejsze, wytłumaczyła swoim obserwującym Katarzyna Bosacka, jedna z czołowych postaci polskiego internetu zajmująca się tematyką zdrowego żywienia. 

Nie odkręcisz, nie wyrzucisz. Przytwierdzone nakrętki mają chronić środowisko

Cytowana powyżej dyrektywa już w swoim tytule mówi o "zmniejszeniu wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko". Wspominane na powyższym filmiku nakrętki pojawiają się w dokumencie jako najczęściej znajdowane na plażach Unii artykuły jednorazowego użytku. Według raportu przygotowanego przez North Sea Foundation plażowicze zostawiali po sobie 80 proc. wszystkich nakrętek, jakie przynieśli.

Nakrętki charytatywne. Czy to koniec popularnych zbiórek?

Przepisy, które powodują nieco dyskomfortu podczas przelewania czy po prostu picia z butelki zapewne przyniosą pozytywne rezultaty. Te wraz z innymi inicjatywami (papierowe słomki, patyczki do uszu itd.) kumulują swoje efekty i powoli zaczynają być widoczne w różnych wskaźnikach. 

Czytaj także: Myjesz kubek po jogurcie przed wyrzuceniem do kosza? Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady

Rychły koniec oddzielanych plastikowych nakrętek to krok w dobrą stronę, jednak z uczciwości trzeba przyznać, że nakrętki z tworzywa sztucznego miały też swoją jasną stronę. Wyjątkowo popularne, szczególnie w Polsce, już kilkanaście lat temu stały się zbiórki charytatywne, gdzie pieniądze za zebrane nakrętki wypłacane przez skupy różne fundacje instytucje przekazywały na szczytne cele. Pojemniki na nakrętki to od dawna nieodłączny element wielu polskich sklepów, szkół, urzędów, ale także setek innych miejsc. 

Po zmianach, które oficjalnie zaczną obowiązywać od 1 lipca, tego typu akcje po prostu stracą rację bytu. 

Zobacz też:

Myjesz plastikowe opakowania przed wyrzuceniem do śmieci? Ekspert wyjaśnia, czy trzeba to robić

Zapomnij o gąbce czy ściereczce. Przetrzyj okna tym, a pozbędziesz się smug

Ile proszku naprawdę potrzeba do zrobienia prania? Wiele osób popełnia błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | recykling