Zassany słoik już nigdy nie będzie problemem. Tak odkręcisz go bez wysiłku
Sezon na kiszonki i dżemy zaczął się w pełni. W grudniu chętnie wykorzystujemy przetwory przygotowane latem i wczesną jesienią – soki, konfitury, sosy i mnóstwo innych. Jednak szczególne domowe wyroby, czasami trudno otworzyć. Zassany słoik może być mocnym przeciwnikiem, jednak istnieje kilka trików, które ułatwią otworzenie przetworów. Jak to zrobić szybko i bez wysiłku? Przedstawiamy najlepsze metody.
Podczas pieczenia lub gotowania zassany słoik potrafi być szczególnie frustrujący. Metod na jego otworzenie jest kilka, jednak warto znać te, które nie uszkadzają ani słoika, ani wieczka.
Zassanie słoika wynika z wytworzonego podczas zamykania podciśnienia. W takiej sytuacji powietrze w środku jest rzadsze niż na zewnątrz i nakrętka mocno przywiera do szklanej krawędzi słoika - „zasysa się". Próby standardowego otwarcia, często kończą się niepowodzeniem. Dlatego też warto wypróbować metodę z łyżką. Ten trik z TikToka pozwala na szybkie uporanie się ze słoikiem.
Na początek wybieramy dużą, metalową łyżkę do zupy, następnie:
- umieszczamy końcówkę sztućca pod krawędzią nakrętki (tam, gdzie wieczko styka się ze szkłem),
- podważamy wieczko, powinniśmy usłyszeć charakterystyczne syknięcie, oznaczające, że powietrze dostało się do środka.
Po tym dwóch krokach powinniśmy bez problemu odkręcić nakrętkę.
Kolejnym sposobem jest użycie drewnianej łyżki i delikatne obstukanie wieczka, metoda ta jest skuteczna, może jednak spowodować wgniecenia w nakrętce, jeśli uderzymy zbyt mocno — wtedy nie będziemy mogli wykorzystać wieczka ponownie.
Zobacz także: Wiele osób uważa, że jest niezdrowy. Tymczasem to ten napój zapewnia długowieczność
Poza wykorzystaniem łyżek istnieje jeszcze kilka metod. Najszybszą jest wykorzystanie otwieracza do słoików, który pozwoli na bezproblemowe otworzenie przetworów. Jednak co zrobić jak go nie mamy i metody z łyżką nie podziałały? Z pomocą przychodzą następujące triki:
- Gorąca woda — metoda ta polega na zanurzaniu przez kilka sekund wieczka słoika w gorącej wodzie. Dzięki temu metalowa nakrętka się nagrzeje i będzie można ją łatwiej zdjąć.
- Uderzenie w dno słoika — w pozycji pionowej należy uderzyć otwartą dłonią w dno słoik. Robimy to kilka razy, pozwoli to poluzować nakrętkę, jednak metoda ta nie zawsze jest skuteczna.
- Polepszenie chwytności — czasami zassany słoik możemy otworzyć ręcznie, jeśli poprawimy chwytność. W tym celu sprawdzi się gumowa rękawiczka, czy też ściereczka.
Bardziej inwazyjnymi metodami, które powinny być ostatecznością, są dziurkowanie wieczka czy też podważanie go nożem. Jednak sposoby te niszą nakrętkę, a niekiedy mogą nawet uszkodzić słoik. Ponadto są mniej bezpieczne dla nas samych.
Zobacz też:
Dodajesz do prania ten popularny produkt? Przez niego twoje ubrania szybciej się niszczą
Genialny trik na wyczyszczenie wazonu ze szkła. Osad zniknie na zawsze
Tak usuniesz tłusty osad z szafek kuchennych. Będą lśnić bez czasochłonnego szorowania