Zaschnięte resztki ciasta w gofrownicy to przeszłość. W ten sposób szybko ją wyczyścisz
Przygotowując domowe smaczne gofry, często musimy potem borykać się z ubrudzoną gofrownicą. Zdarza się, że poza zwykłymi zanieczyszczeniami, w urządzeniu pozostają również przypalone resztki jedzenia. Na szczęście możemy w łatwy sposób wyczyścić naszą gofrownicę, bazując na produkcie, który mamy w swojej kuchennej szafce. Sprawdź, jak często i w jaki sposób czyścić urządzenie.
Czyszczenie gofrownicy i opiekacza do kanapek jest konieczne. Powinieneś to robić regularnie, aby zachować higienę podczas przygotowywania kolejnych posiłków. Pamiętaj jednak, że oba urządzenia pokryte są delikatną powłoką ceramiczną lub teflonową, którą można bardzo łatwo zniszczyć.
Jeżeli do tego dojdzie, twój sprzęt przestanie nadawać się do użytku. Zatem, jak czyścić gofrownicę, która jest zabrudzona zaschniętymi resztkami tak, aby jej nie uszkodzić? Zamiast wydawać pieniądze na drogą i niebezpieczną chemię, wypróbuj prosty domowy środek czyszczący. Na jego przygotowanie nie wydasz nawet 2 złote.
Przede wszystkim jeżeli chcemy, aby czyszczenie gofrownicy było łatwe i szybkie, to musimy zadbać o to, by robić to regularnie. Wtedy łatwiej będzie nam zachować czystość urządzenia. Zaleca się, aby gofrownicę czyścić po każdym użyciu. Dzięki temu nie będzie ona posiadała trudnych do usunięcia przypaleń i będzie zawsze gotowa do użytku.
Poza tym bardzo niehigieniczne jest przechowywanie sprzętu bez jego dokładnego umycia. Wynika to z tego, że gofrownica może stać się siedliskiem licznych bakterii oraz innych drobnoustrojów, które mogą przedostać się do żywności. Wobec tego systematyczne czyszczenie urządzenia pozwoli również zadbać o zdrowie nasze i naszych bliskich. Co więcej, ciasto wylane na brudną gofrownicę, może bardziej przywierać i w efekcie nasze gofry nie będą ani smaczne, ani ładne.
Warto również wspomnieć, że brak regularnego czyszczenia urządzenia znacznie skraca jego żywotność i zwiększa awaryjność. Wobec tego nie warto ryzykować i lepiej po każdym użyciu wymyć dokładnie naszą gofrownicę.
Czytaj również: Tych grzybów nie wolno suszyć. Mogą zaszkodzić zdrowiu
Czyszczenie gofrownicy sodą pozwoli ci łatwo pozbyć się zaschniętego jedzenia z każdego zakamarka twojego urządzenia. Pamiętaj, aby najpierw odłączyć urządzenie z prądu. Jest to kluczowe dla twojego bezpieczeństwa, ponieważ sprzątaniem będziesz zajmować się na mokro.
Gdy sprzęt będzie już wyłączony z gniazdka, łatwo usuwalnych zabrudzeń pozbądź się na sucho szczoteczką i wysyp paprochy z gofrownicy. Następnym krokiem, jaki musisz wykonać, jest dokładne namoczenie ściereczki mieszaniną wody z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej.
Materiał zwilżony domowym środkiem czyszczącym rozłóż w brudnej gofrownicy i zamknij ją tak na kwadrans tak, aby zaschnięte resztki miały czas się rozpuścić. Przez te 15 minut możesz wyczyścić obudowę urządzenia. A gdy minie czas oczekiwania, po prostu otwórz gofrownicę, przetrzyj ją wilgotną gąbką i wypoleruj papierem.
Istnieje jeszcze jedna prosta metoda, jak czyścić gofrownicę. Tym razem nie odłączaj jej z prądu, tylko przygotuj płynną masę z 1 łyżki sody oczyszczonej, 4 łyżek mąki ziemniaczanej i połowy szklanki wody. Wlej ją do urządzenia dokładnie tak, jakbyś chciał zrobić sobie gofra i włącz je na maksymalnie 5 minut.
Po upływie czasu wyłącz opiekacz i przy pomocy drewnianych szczypców lub pałeczek (np. do sushi) wyjmij z niego gorący "placuszek", który powinien pięknie wchłonąć zaschnięte resztki jedzenia. Wyrzuć go, a sam opiekacz przetrzyj ręcznikiem papierowym.
Zobacz też:
Ten trik ochroni cię przed złodziejami na cmentarzu. Nigdy więcej nie zabiorą ci lampionu
Kiszona kapusta nie tylko do obiadu. Możesz użyć jej w trakcie sprzątania
Robisz to z grzybami przed suszeniem? Nie dziw się, że pleśnieją