Reklama
Reklama

Zaparowane szyby w aucie już nie będą problemem. Oto najlepszy sposób

Parujące szyby w aucie stanowią poważny problem dla wielu kierowców i mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szyby pokryte wilgocią ograniczają widoczność zwłaszcza w czasie deszczu, mgły lub zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby pozbyć się tego problemu. Dlaczego szyby w samochodzie parują i jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?

Ograniczona widoczność z powodu zaparowanych szyb znacznie zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Podstawową przyczyną występowania tego zjawiska jest wilgoć panująca wewnątrz auta. Walka z osadzającą się parą na szybach może być frustrująca. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego szyby w aucie parują?

Zaparowane szyby w aucie są skutkiem skumulowania nadmiernej wilgoci. Może ona pojawić się w wyniku korozji, która powoduje nieszczelności w aucie, a następnie przenikanie wody do wnętrza samochodu.

Przyczyną parujących szyb w aucie może być zużyty i zanieczyszczony filtr kabinowy. Zbierający się w nim brud i resztki liści podczas deszczowej pogody skutecznie gromadzą i zatrzymują wilgoć. Ta po uruchomieniu nawiewu zamienia się w parę wodną, która osadza się na powierzchni szyb.

Zdarza się też, że źródłem problemu parujących szyb w aucie są sparciałe uszczelki przy drzwiach lub niedrożne kanały odpływowe w podszybiu. Oba elementy mają istotny wpływ na prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci z wnętrza pojazdu.

Czytaj również: Kuny gryzą przewody elektryczne? Dzięki temu nie będą zbliżały się do samochodu

Jak radzić sobie z parującymi szybami w aucie? Zacznij od mycia

Cząsteczki brudu, tłuszczu czy pyłu osadzone na wewnętrznej powierzchni szyb mogą stanowić punkt, na którym para wodna skrapla się i tworzy parę. Walkę parowaniem warto więc zacząć od porządnego wyczyszczenia szyb od środka

Dodatkowo można nanieść na szyby preparat typu anti-fog w formie spray'u. Środek tworzy na powierzchni warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się na niej pary wodnej.

Prosty trik na zaparowane szyby w aucie. Wykorzystaj klimatyzację

Jednym z najłatwiejszych sposobów uniknięcia parowania szyb w samochodzie jest wykorzystanie klimatyzacji. Dzięki temu szybko można osuszyć powietrze w kabinie, co skutecznie zmniejsza wilgotność i minimalizuje parowanie na szybach.

W sytuacji, gdy pojazd nie jest wyposażony w klimatyzację, skutecznym rozwiązaniem może być używanie ogrzewania. Ważne jest, aby skierować ciepłe powietrze bezpośrednio na przednią szybę. To pomoże w ogrzaniu i wysuszeniu powierzchni szyby, co zmniejszy ryzyko parowania i poprawi widoczność podczas jazdy.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki