Zaparowane szyby w aucie już nie będą problemem. Oto najlepszy sposób
Parujące szyby w aucie stanowią poważny problem dla wielu kierowców i mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szyby pokryte wilgocią ograniczają widoczność zwłaszcza w czasie deszczu, mgły lub zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby pozbyć się tego problemu. Dlaczego szyby w samochodzie parują i jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?
Ograniczona widoczność z powodu zaparowanych szyb znacznie zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Podstawową przyczyną występowania tego zjawiska jest wilgoć panująca wewnątrz auta. Walka z osadzającą się parą na szybach może być frustrująca. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.
Zaparowane szyby w aucie są skutkiem skumulowania nadmiernej wilgoci. Może ona pojawić się w wyniku korozji, która powoduje nieszczelności w aucie, a następnie przenikanie wody do wnętrza samochodu.
Przyczyną parujących szyb w aucie może być zużyty i zanieczyszczony filtr kabinowy. Zbierający się w nim brud i resztki liści podczas deszczowej pogody skutecznie gromadzą i zatrzymują wilgoć. Ta po uruchomieniu nawiewu zamienia się w parę wodną, która osadza się na powierzchni szyb.
Zdarza się też, że źródłem problemu parujących szyb w aucie są sparciałe uszczelki przy drzwiach lub niedrożne kanały odpływowe w podszybiu. Oba elementy mają istotny wpływ na prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci z wnętrza pojazdu.
Czytaj również: Kuny gryzą przewody elektryczne? Dzięki temu nie będą zbliżały się do samochodu
Cząsteczki brudu, tłuszczu czy pyłu osadzone na wewnętrznej powierzchni szyb mogą stanowić punkt, na którym para wodna skrapla się i tworzy parę. Walkę parowaniem warto więc zacząć od porządnego wyczyszczenia szyb od środka.
Dodatkowo można nanieść na szyby preparat typu anti-fog w formie spray'u. Środek tworzy na powierzchni warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się na niej pary wodnej.
Jednym z najłatwiejszych sposobów uniknięcia parowania szyb w samochodzie jest wykorzystanie klimatyzacji. Dzięki temu szybko można osuszyć powietrze w kabinie, co skutecznie zmniejsza wilgotność i minimalizuje parowanie na szybach.
W sytuacji, gdy pojazd nie jest wyposażony w klimatyzację, skutecznym rozwiązaniem może być używanie ogrzewania. Ważne jest, aby skierować ciepłe powietrze bezpośrednio na przednią szybę. To pomoże w ogrzaniu i wysuszeniu powierzchni szyby, co zmniejszy ryzyko parowania i poprawi widoczność podczas jazdy.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien