Reklama
Reklama

Rano ustawiasz kilka budzików? Pielęgniarka radzi, żebyś przestał

Wstawanie nie przychodzi ci łatwo, w związku z czym, każdego ranka ustawiasz kilka budzików? Pielęgniarka radzi, żebyś przestał. Na stopniowe wybudzanie się za pomocą kilku alarmów ustawionych w małym odstępie czasowym decyduje się wiele osób. Pamiętaj jednak, że takie zachowanie może być niekorzystne dla twojego zdrowia. Specjalistka wyjaśnia, do czego dokładnie może doprowadzić.

Wielu osobom wstawanie wcześnie rano przychodzi z trudem. Wyjątkiem są osoby z chronotypem skowronka lub lwa, które nawet o szóstej mają mnóstwo energii, podczas gdy sowy i wilki są ich totalnym przeciwieństwem. Dla nich rozpoczęcie się dnia o takiej porze to nie lada wyzwanie. 

Jesteś sową lub wilkiem i każdego dnia ustawiasz kilka budzików, by wybudzać się stopniowo? W ten sposób możesz sobie poważnie zaszkodzić, co wytłumaczyła niedawno pielęgniarka Jordan Bruss, która zyskała duże grono fanów na TikToku.

Może cię zainteresować: Ładujesz telefon podczas burzy? Takie mogą być konsekwencje

Jak ustawianie drzemki w budziku wpływa na organizm? Pielęgniarka radzi, by tego nie robić

Jordan Bruss to doświadczona pielęgniarka, która od pewnego czasu dzieli się na TikToku swoją wiedzą na temat życie w dobrym zdrowiu i kondycji. Niedawno kobieta opublikowała w internecie krótki film, w którym poruszyła kwestię zdrowego snu. Wyjaśniła, jak ustawianie drzemki w budziku wpływa na organizm. 

Jej zdaniem taki przerywany sen może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Płytkie drzemki w przerwach między kolejnymi alarmami zakłucają cykl snu (zwłaszcza fazę REM), co może skutkować silnym przemęczeniem, sennością w ciągu dnia czy podniesionym poziomem kortyzolu.

Jordan Bruss wytłumaczyła, że po pewnym czasie dźwięk budzika może zacząć być dla organizmu w pewnym sensie traumatyczny. Organizm słysząc go, zaczyna stresować się, wchodzić w reakcję walki lub ucieczki.

Czytaj również: Te błędy przy zbieraniu grzybów mogą kosztować cię zdrowie. Słyszałeś o reklamówce?

Przestawianie budzika rano może być przyczyną złego nastroju i prowadzić do chorób

Przed przestawianiem budzika rano przestrzega również inny specjalista. Azizi Seixas z Uniwersytetu Miami Miller School of Medicine. Specjalista również radzi, by przestać to robić. 

Wspomina o wcześniej wymienionych przez Jordan Bruss konsekwencjach, a także porusza głębiej temat trudności w rozbudzaniu w ciągu dnia, do których takie zachowanie może doprowadzić.

Jego zdaniem ustawianie drzemek może negatywnie wpływać na czujność, co z kolei może być przyczyną złego nastroju w ciągu dnia. Zegar biologiczny dezorientuje się, organizm jest zestresowany, a ryzyko wystąpienia chorób i schorzeń przewlekłych rośnie. 

Zobacz też:

W którym momencie solisz wodę na ryż lub makaron? Większość osób popełnia błąd i niszczy garnki

Robisz pranie w 40 stopniach? Serwisanci pralek nie chcą żebyś wiedział, że to błąd

To najzdrowsze warzywo świata. W Polsce mało znane, choć prababcie się nim zajadały

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie