Reklama
Reklama

Zamawiasz jedzenie w styropianowych pojemnikach? Na 90 proc. nie wyrzucasz ich tam, gdzie trzeba

Segregacja śmieci bywa chwilami kłopotliwa. Niektóre odpady wyrzucane są intuicyjnie i to okazuje się być zgubne. Tak dzieje się między innymi w przypadku styropianowych opakowań po jedzeniu, ponieważ dla wielu osób ich segregacja wciąż pozostaje nie do końca jasna. Wobec tego, w jakim koszu powinny lądować styropianowe pojemniki z jedzenia na wynos? Odpowiadamy.

Zasady segregacji śmieci dla coraz większej części społeczeństwa stają się coraz bardziej zrozumiałe, przez co segregacja odpadów jest po prostu łatwiejsza. Wciąż jednak pozostają takie odpady, które wzbudzają wątpliwości, kiedy przychodzi je umieścić w koszu. Tak jest między innymi z opakowaniami po lekach, papierku po maśle czy styropianowymi opakowaniami po jedzeniu. Te ostatnie w szczególności bywają kłopotliwe. W koszu, o jakim kolorze powinny się znaleźć?

Opakowania styropianowe — co warto wiedzieć na ich temat?  

Styropianowe opakowania są wciąż powszechnie wykorzystywane w gastronomii w celu przechowywania, a także transportu żywności. Wobec czego często ma się z nimi do czynienia. Posiadają wiele zalet, wśród których najczęściej wymienia się lekkość, niskie koszty produkcji oraz właściwości zatrzymywania temperatury

Tworzone się ze styropianu, który jest tworzywem sztucznym, powstałym na drodze spieniania granulek polistyrenu. Stosowany jest nie tylko do produkcji opakowań, ale również w budownictwie czy do zabezpieczania przedmiotów w czasie transportu.  

Wobec tego na myśl może nasuwać się pewien wniosek. Styropian jest tworzywem sztucznym, a więc z pewnością wyprodukowane z niego opakowania powinny się znaleźć w koszu o kolorze żółtym, przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne. 

W rzeczywistości wygląda to jednak zgoła inaczej. Opakowania styropianowe lądują nie zawsze w tym samym koszu, a wszystko to jest zależne od chociażby stanu, w jakim one są. Wobec tego odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucać opakowania styropianowe nie jest jednoznaczna, ale wciąż niezwykle ważna. Prawidłowa segregacja styropianowych opakowań jest istotna dla ochrony środowiska.  

Przeczytaj także: Gdzie wyrzucasz ziemię z doniczek? Nie, ten kontener nie jest właściwy

Gdzie wyrzucić styropianowy pojemnik po jedzeniu? Czystość jest nie bez znaczenia  

Styropian jest tworzywem sztucznym, jednak nie w każdej sytuacji powinien lądować w koszu oznaczonym kolorem żółtym. W przypadku opakowań po jedzeniu kluczowa jest ich czystość. Zabrudzone pojemniki czy tacki, nawet jeśli zrobione są ze styropianu i tak powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane, który oznaczony jest kolorem czarnym (ewentualnie szarym). 

Ubrudzone opakowania pełne tłuszczu czy resztek jedzenia nie nadają się do recyklingu, wobec tego nie mogą lądować w kontenerze na tworzywa sztuczne i metale. Opakowania styropianowe, które, z jakichś względów nie zostały wykorzystane bądź nie są zabrudzone, mogą znaleźć się w koszu oznaczonym kolorem żółtym.  

Jest to zasada segregacji zasadnicza dla prawidłowości tych działań. Wiele osób nie zdaje sobie jednak z niej sprawy, przez co do kosza na tworzywa sztuczne wrzucają wszystkie styropianowe opakowania po jedzeniu, bez względu na to czy są czyste, czy nie.

Przestrzeganie prawidłowych zasad dotyczących segregacji styropianu jest niezwykle ważne, ponieważ jest to materiał niebiodegradowalny, co oznacza, że nie ulega naturalnemu rozkładowi. Warto mieć to na uwadze i prawidłowo segregować śmieci, nie szkodząc, a pomagając środowisku.

Może cię zainteresować: Malowałeś mieszkanie? Sprawdź, gdzie wyrzucić wiaderka i puszki po farbie, nim popełnisz błąd

Zobacz też:

Masz w łazience taką zasłonę prysznicową? Lepiej ją wyrzuć, jest szkodliwa dla zdrowia

​Pij przed śniadaniem. Poprawisz odporność i pozbędziesz się boczków

Tyle możesz schudnąć, regularnie jeżdżąc na rowerze. Sprawdź, ile kalorii spalasz w godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling