Reklama
Reklama

Malowałeś mieszkanie? Sprawdź, gdzie wyrzucić wiaderka i puszki po farbie, nim popełnisz błąd

Farby zaliczane są do odpadów budowlanych i lakierniczych, i jako takie uznawane są za odpady niebezpieczne. Wielu osobom wydaje się, że po skończonym remoncie pustą puszkę można wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale czy odpady zmieszane. To jednak błędne myślenie. Co zrobić z resztkami po farbie i z pustymi wiaderkami? Podpowiadamy, jak się ich pozbyć, nie szkodząc środowisku.

Puste wiadra po farbie czy z jej pozostałościami nie mogą trafić do zwykłych pojemników na śmieci. Resztek nie wolno też absolutnie wylewać do zlewu czy do toalety. Mogłoby to bowiem doprowadzić do zatkania przewodów kanalizacyjnych, a nawet do awarii wirników pomp w przepompowni. 

Koszty takiego zachowania muszą potem ponosić sami mieszkańcy, z powodu podwyżek opłat za wywóz śmieci. Farby zaliczane są do opadów niebezpiecznych, więc trzeba odpowiednio z nimi postępować. Co zrobić z odpadkami po malowaniu ścian?

Co zrobić z resztkami farby? Nie wyrzucaj ich i nie wylewaj

Warto skorzystać z kalkulatora online, by obliczyć, ile farby będziemy potrzebować na pomalowanie ścian. W ten sposób oszczędzamy własne pieniądze — po co kupować więcej, niż faktycznie zużyjemy? W praktyce jednak w wiadrach mogą pozostać resztki farby, z którymi nie bardzo wiemy, co zrobić. Warto więc pamiętać, że farby nie trzeba wcale zużyć podczas jednego malowania.

Dobrze zamknięty pojemnik, przechowywany w suchym, zacienionym miejscu powinien umożliwić wydłużenie jej zdatności do użycia. Zawsze warto postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Można też oddać farbę komuś, kto jej potrzebuje — sąsiadom, rodzinie, przyjaciołom, a nawet fundacjom, które planują remont. 

Czytaj też: Dzwoni do ciebie nieznany numer? W ten sposób dowiesz się, kto to 

Odpady po remoncie. Gdzie wyrzucić puszki po farbie?

Wiadra po zużytych farbach nie mogą trafić do zwykłego pojemnika na śmieci. Można spróbować oddać je do sklepu — niektóre z nich oferują możliwość zwrotu zakupionych u nich puszek. Opakowania są odbierane od klientów, a później sprzedawane podmiotom wyspecjalizowanym w przetwarzaniu odpadów.

Najlepiej jednak puste wiadra po farbie oddać do PSZOK. To Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsca funkcjonują na terenie każdej gminy. Odpady niebezpieczne, które zostają nam po remoncie, można tam oddać za darmo. Jeśli nie zależy nam na czasie, możemy też zaczekać na mobilną zbiórkę odpadów niebezpiecznych. Trzeba jednak sprawdzić na stronie gminy lub miasta, kiedy się ona odbędzie. 

Zobacz też:

Masz w łazience taką zasłonę prysznicową? Lepiej ją wyrzuć, jest szkodliwa dla zdrowia

​Pij przed śniadaniem. Poprawisz odporność i pozbędziesz się boczków

Tyle możesz schudnąć, regularnie jeżdżąc na rowerze. Sprawdź, ile kalorii spalasz w godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | recykling