Reklama
Reklama

Dzwoni do ciebie nieznany numer? W ten sposób dowiesz się, kto to

W dobie postępu technicznego przestępcy zyskują coraz większe możliwości, by dokonywać oszustw. Stale też wymyślają kolejne sposoby wyłudzania poufnych danych. Na szczęście rosną rónież możliwości zabezpieczania się przed podobnymi oszustwami. Warto wiedzieć, co zrobić, gdy dzwoni do nas nieznany numer i jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Ofiarami przestępstw telefonicznych pada coraz więcej osób. Warto więc wiedzieć, jak się przed tym zabezpieczyć i na co zwracać uwagę, gdy dzwoni do nas numer nieznany czy zastrzeżony. 

Oszustwa telefoniczne coraz popularniejsze. Na to uważaj

Coraz więcej się mówi o oszustwach, których celem padają kolejni ludzie. Najpopularniejszą formą oszustwa jest obecnie phishing, czyli metoda polegająca na podszywaniu się pod inną osobę czy instytucję na przykład po to, by pozyskać poufne informacje.

Coraz więcej mówi się też o vishingu, będącym jedną z jego form. To oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych (voice phishing). Przestępcy podszywają się na przykład pod pracowników banku, policję, pomoc techniczną, ale też członka rodziny czy kogoś znajomego. Informując o jakiejś nietypowej sytuacji, proszą o podanie danych osobistych, haseł czy kodów. Warto unikać odbierania połączeń z nieznanego lub zastrzeżonego numeru.

Jeśli nawet zdarzy nam się podobny telefon odebrać, unikajmy słowa "tak" i wszelkich wypowiedzi świadczących o naszej zgodzie. Niektórzy przestępcy tworzą bowiem nagrania, które później mają zastąpić naszą rzeczywistą zgodę w odpowiedzi na pytanie na przykład o zawarcie umowy na odległość. 

Czytaj też: Zmieszaj i postaw na parapecie. Muszki owocówki odejdą w zapomnienie 

Jak się uchronić przed oszustem? Tak rozpoznasz groźne numery

Bezsprzecznie trzeba uważać na przestępców próbujących wyłudzić poufne dane przez telefon. Jeśli dzwoni do nas jakiś nieznany czy zastrzeżony numer, lepiej podobnego połączenia nie odbierać i sprawdzić — wpisując kolejne cyfry w wyszukiwarce online - kim może być dzwoniący. Podejrzane są też wszelkie numery, w których prefiks jest inny niż +48.

Warto też zainstalować specjalne aplikacje mobilne, które mają wyłapać niechciane połączenia. Jedną z nich jest Hiya, która podaje dane z własnej bazy danych aplikacji, gdy ktoś do nas dzwoni. Poinformuje nas, że jest to na przykład telemarketer czy ktoś podejrzany o udział w oszustwach — i to jeszcze przed odebraniem połączenia. Inne, pomocne aplikacje mobilne to między innymi Truecaller oraz Odebrać telefon 2019. 

Zobacz też:

Masz w łazience taką zasłonę prysznicową? Lepiej ją wyrzuć, jest szkodliwa dla zdrowia

​Pij przed śniadaniem. Poprawisz odporność i pozbędziesz się boczków

Tyle możesz schudnąć, regularnie jeżdżąc na rowerze. Sprawdź, ile kalorii spalasz w godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki