Reklama
Reklama

Zmieszaj i postaw na parapecie. Muszki owocówki odejdą w zapomnienie

Muszki owocówki to uciążliwi goście w naszych domach i mieszkaniach. Warto zapobiegać ich pojawieniu się, a jeśli już je zauważymy, zrobić wszystko, by się ich pozbyć. Istnieją domowe sposoby, które pomogą uporać się z problemem. Podpowiadamy, co należy zrobić.

Muszki owocówki to niewielkie owady z rzędu muchówek, które przyciągają aromaty dojrzałych owoców czy nadpsutych warzyw. Są małe, żyją krótko, jednak rozmnażają się w szybkim tempie i mogą być niezwykle irytujące. W dodatku ciężko się ich pozbyć, choć na szczęście istnieją na to sprawdzone sposoby. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Muszki owocówki — skąd biorą się w domu? Tak temu zapobiegniesz

Muszki owocówki to małe owady — mają około 2-3 mm długości. Ich cykl życiowy jest bardzo krótki i trwa około tygodnia do dwóch. Rozmnażają się w różnych miejscach — w pojemnikach na śmieci, pustych puszkach, w ściekach i na wysypiskach, ale też w kuchni, na dojrzałych lub przejrzałych owocach i warzywach.

Nie tylko zanieczyszczają nasze jedzenie, ale też mogą roznosić groźne dla zdrowia drobnoustroje. Kiedy już pojawią się w mieszkaniu, trudno się ich pozbyć. Na szczęście istnieją domowe metody na ich pozbycie się z domu.

Przede wszystkim warto zaś pamiętać o metodach zapobiegawczych. Wyrzucajmy przejrzałe produkty, regularnie wynośmy śmieci, myjmy owoce i warzywa tuż po powrocie ze sklepu, aby je oczyścić i przechowujmy te produkty w lodówce. 

Czytaj też: Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz 

Sposoby na muszki owocówki. Tak je odstraszysz lub zwabisz

Muszek owocowych trudno się pozbyć. Możemy jednak je odstraszyć, posługując się zapachami, których nie lubią. Sprawdzą się wonne zioła, jak bazylia czy mięta (zwłaszcza pieprzowa). Można ustawić doniczki z ziołami na parapecie, rozpylić w domu olejek zapachowy czy zapalić zapachowe świeczki.

Istnieją też zapachy, które przyciągają owocówki — zwłaszcza te pochodzące z fermentacji. To świetny sposób, aby złapać te owady. W niewielkim pojemniku możemy umieścić rozdrobnione owoce, sok owocowy czy ocet jabłkowy. Naczynie przykrywamy folią spożywczą, w której przy pomocy wykałaczki lub igły wykonujemy dziurki.

Owady tam wlecą, ale nie będą w stanie wylecieć. Można również zmieszać z octem czy inną cieczą mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Taki dodatek również uniemożliwi owocówkom ucieczkę. 

Zobacz też:

Masz w łazience taką zasłonę prysznicową? Lepiej ją wyrzuć, jest szkodliwa dla zdrowia

​Pij przed śniadaniem. Poprawisz odporność i pozbędziesz się boczków

Tyle możesz schudnąć, regularnie jeżdżąc na rowerze. Sprawdź, ile kalorii spalasz w godzinę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki