Zmieszaj i postaw na parapecie. Muszki owocówki odejdą w zapomnienie
Muszki owocówki to uciążliwi goście w naszych domach i mieszkaniach. Warto zapobiegać ich pojawieniu się, a jeśli już je zauważymy, zrobić wszystko, by się ich pozbyć. Istnieją domowe sposoby, które pomogą uporać się z problemem. Podpowiadamy, co należy zrobić.
Muszki owocówki to niewielkie owady z rzędu muchówek, które przyciągają aromaty dojrzałych owoców czy nadpsutych warzyw. Są małe, żyją krótko, jednak rozmnażają się w szybkim tempie i mogą być niezwykle irytujące. W dodatku ciężko się ich pozbyć, choć na szczęście istnieją na to sprawdzone sposoby. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Muszki owocówki to małe owady — mają około 2-3 mm długości. Ich cykl życiowy jest bardzo krótki i trwa około tygodnia do dwóch. Rozmnażają się w różnych miejscach — w pojemnikach na śmieci, pustych puszkach, w ściekach i na wysypiskach, ale też w kuchni, na dojrzałych lub przejrzałych owocach i warzywach.
Nie tylko zanieczyszczają nasze jedzenie, ale też mogą roznosić groźne dla zdrowia drobnoustroje. Kiedy już pojawią się w mieszkaniu, trudno się ich pozbyć. Na szczęście istnieją domowe metody na ich pozbycie się z domu.
Przede wszystkim warto zaś pamiętać o metodach zapobiegawczych. Wyrzucajmy przejrzałe produkty, regularnie wynośmy śmieci, myjmy owoce i warzywa tuż po powrocie ze sklepu, aby je oczyścić i przechowujmy te produkty w lodówce.
Czytaj też: Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz
Muszek owocowych trudno się pozbyć. Możemy jednak je odstraszyć, posługując się zapachami, których nie lubią. Sprawdzą się wonne zioła, jak bazylia czy mięta (zwłaszcza pieprzowa). Można ustawić doniczki z ziołami na parapecie, rozpylić w domu olejek zapachowy czy zapalić zapachowe świeczki.
Istnieją też zapachy, które przyciągają owocówki — zwłaszcza te pochodzące z fermentacji. To świetny sposób, aby złapać te owady. W niewielkim pojemniku możemy umieścić rozdrobnione owoce, sok owocowy czy ocet jabłkowy. Naczynie przykrywamy folią spożywczą, w której przy pomocy wykałaczki lub igły wykonujemy dziurki.
Owady tam wlecą, ale nie będą w stanie wylecieć. Można również zmieszać z octem czy inną cieczą mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Taki dodatek również uniemożliwi owocówkom ucieczkę.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien