Reklama
Reklama

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Rolety to nieodłączny element wielu domów i mieszkań, chroniący przed słońcem i ciekawskimi przechodniami czy sąsiadami. Wymagają jednak regularnego czyszczenia, przy pomocy delikatnych środków. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta przed przystąpieniem do pracy. Nie potrzebujemy jednak drogich, profesjonalnych produktów. Wystarczą rzeczy, które mamy w domu i chwila wolnego czasu. Jak i czym czyścić rolety?

Rolety to rodzaj osłon, które chronią przed nasłonecznieniem pomieszczenia, a także zapewniają większą prywatność. Pełnią też funkcje dekoracyjne — jeśli zostaną odpowiednio dobrane, mogą być rewelacyjną ozdobą wnętrza. Zapewniają również dodatkową ochronę przed włamaniami.

Dostępne są w różnych wersjach, jednak każda z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji i systematycznego odświeżania. Tylko w ten sposób rolety będą mogły właściwie spełniać swoje funkcje estetyczne. Jak czyścić rolety, by ich nie uszkodzić? Podpowiadamy.

Czyszczenie rolet — co będzie potrzebne?

Rolety cieszą się dużą popularnością. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konieczności ich regularnego czyszczenia. Tymczasem aby mogły być stale użyteczne i zachować swój piękny wygląd, trzeba systematycznie je odświeżać i konserwować.

Najczęściej wybierane do domu są rolety zwijane. Do ich czyszczenia przyda się miękka ściereczka lub gąbka, a także delikatne detergenty, jak łagodne mydło czy płyn do mycia naczyń. Warto przygotować również miskę z letnią wodą. Warto wiedzieć, że istnieją również profesjonalne środki do czyszczenia rolet materiałowych. Ich używanie nie jest jednak konieczne — równie dobrze sprawdzą się środki czystości używane w domu na co dzień.

Czytaj też: Wlej produkt z apteczki do bębna, a ręczniki po praniu będą śnieżnobiałe 

Czyszczenie rolet — jak to zrobić krok po kroku?

Czyszczenie rolet trzeba rozpocząć od usunięcia z nich kurzu i drobnych zabrudzeń — najlepiej przy pomocy miękkiej ściereczki lub gąbki. Pomocna może się okazać również szczotka z miękkim włosiem. W razie potrzeby gąbkę możemy lekko zwilżyć wodą.

Materiałowe rolety z nieco mocniejszymi zabrudzeniami możemy wyczyścić przy pomocy miękkiej ściereczki lub gąbki, zanurzanych w letniej wodzie, z rozpuszczonym w niej mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy tylko, by usunąć z nich nadmiar wody przed potarciem rolet. Nie należy ich zbytnio moczyć, aby materiał nie uległ odkształceniom.

Po dokładnym przetarciu rolety trzeba spłukać z niej detergent, a następnie ją wysuszyć. Pozostałości środka czyszczącego usuniemy przy pomocy czystej, wilgotnej ściereczki. Następnie pozostawiamy roletę do wyschnięcia - najlepiej na powietrzu. 

Zobacz też:

Nigdy nie jedz takich ogórków kiszonych. Możesz mieć spore problemy żołądkowe

Gdzie na grzyby w lipcu i sierpniu? W tych miejscach w Małopolsce zbierzesz pełne kosze

​Zapomnij o brudnych plamach zostawianych przez żelazko. W ten sposób szybko je wyczyścisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie