Zaczynasz dzień od kawy? Lekarze radzą, by na czczo pić inny napój
Kawa jest niebywale prostym napojem do przygotowania. Wystarczy zalać fusy gorącą wodą i gotowe. Taka świeżo zaparzona filiżanka kawy dodaje energię i pozwala wejść dynamicznie w nowy dzień. Jednak, czy powinno się ją pić na czczo?
Kawa ma wiele pozytywnych właściwości. Wielu z nas wypija co najmniej jedną filiżankę dziennie, a często bynajmniej nie jest to koniec korzystania z działania gorącego naparu. Zbawienny wpływ na wiele procesów organizmu kawa zawdzięcza kofeinie.
Za sprawą kofeiny kawa poprawia nastrój, funkcjonowanie mózgu, a także zdolność do wytężonego wysiłku fizycznego. Oprócz tego wpływa też na to, że osoba pijąca gorący napar jest mniej senna i wzmaga się jej czujność. Kto nie chciałby codziennie korzystać z tych wszystkich benefitów?
Obok wcześniej wspomnianych właściwości kawa jest naparem, który sprzyja utracie wagi. Wzmaga pracę metabolizmu, co przekłada się na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. To nie wszystkie zalety kawy.
Dodatkowo kawa zapobiega schorzeniom takim jak: cukrzyca typu 2., choroba Alzheimera, a także wadom serca. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych substancji, nadmiar tego naparu może być szkodliwy. Może okazać się to cenną informacją dla tych, którzy spożywają kawę od samego rana. Nieraz zdarza się, że spożycie kawy jest pierwszą rzeczą po przebudzeniu.
Picie kawy na pusty żołądek jest dla wielu osób powszechną praktyką. Doceniają one właściwości gorącego naparu do tego stopnia, że na wszelkie wątpliwości co do tego reagują wzmożoną niechęcią. Nad tym zagadnieniem wciąż są prowadzone badania.
Wypicie kawy jeszcze zanim przyjmie się pierwszy posiłek, może doprowadzić do zaburzenia równowagi cukru we krwi, problemów trawiennych, czy prawdziwej eksplozji poziomu kortyzolu. Powoduje to często wahania nastroju i uczucie niepokoju. Dlatego picie kawy na czczo niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem.
Zobacz też: To najmodniejsza kawa tej jesieni. Koniecznie musisz spróbować
Według informacji, które podaje serwis iCliniq.com, biologiczny szczyt poziomu hormonu kortyzolu występuje pomiędzy godziną 8 a 9 rano. Takie samo zjawisko zachodzi pomiędzy 17:30 a 18:30.
Z tego względu optymalnym czasem na spożycie kawy jest przedział od 9:30 do 11:30. Wtedy poziom kortyzolu jest najniższy. Osoby, które spożyją gorący napój właśnie w tym przedziale czasowym, wykorzystają w największym stopniu pobudzające działanie kofeiny.
Czytaj również: Dodaj do kawy zamiast słodzika. Zaskoczy cię smak i wartości zdrowotne
Odmówienie sobie kawy z rana może być przeszkodą nie do ominięcia, jeśli filiżanka gorącego naparu stanowi wręcz codzienny rytuał. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są alternatywne rozwiązania. Na szczęście takowych nie brakuje.
Żeby uniknąć zgubnych skutków picia kawy na czczo, można zdecydować się na szklankę wody z różnymi dodatkami. Może to być, na przykład plaster cytryny, grejpfruta, pomarańczy, czy ogórka lub nasion chia. Dzięki temu żołądek zacznie swoją pracę w trakcie dnia i będzie przygotowany później na to, żeby odpowiednio strawić kawę.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien