Wzmacnia organizm i opóźnia procesy starzenia. Nazywają ją "napojem młodości"
Zdrowotne właściwości herbat oraz ziołowych naparów są znane od dawna. Jedne wspomagają trawienie, inne wzmacniają odporność czy obniżają poziom cukru we krwi. Od jakiegoś czasu popularnością cieszy się także napar z klitorii ternaterńskiej, nazywany powszechnie niebieską herbatą. Posiada wyjątkowy smak oraz kolor i nie bez powodu nazywany jest "napojem młodości".
W chłodne jesienne oraz zimowe wieczory na naszych stołach często gości czarna herbata z dodatkiem miodu lub cytryny. Nie jest to jednak jedyna propozycja. Klasyczny, rozgrzewający napój można zastąpić herbatą o intensywnym kolorze i wyjątkowym aromacie.
Działanie niebieskiej herbaty z Azji jest wielopoziomowe. Klitoria ternateńska nazywana również "Butterfly Pea Tea" jest źródłem witamin A, C, K, E oraz B. Nie brakuje też w niej minerałów takich jak np. wapń, mangan, fosfor, miedź, selen lub potas.
Dodatkowo jest doskonałym przeciwutleniaczem, dzięki któremu redukowana jest produkcja wolnych rodników, a proces starzenia się skóry następuje znacznie wolniej.
Ten imponujący zestaw zdrowych składników uzupełniają elementy takie jak: teaflawina, tearubigina, alkaloidy detoksykujące, czy niacyny. Ich działanie dotyczy m.in. regulowania poziomu cholesterolu czy wspomagania leczenia astmy oskrzelowej oraz usprawniania pracy układu trawiennego. Witaminy A oraz C powyztywnie wpływa na cerę, nadając jej młody, promienny wygląd. Niacynamid natomiast łagodzi stany zapalne, redukuje rumień i sprawia, że skóra jest odpowiednio odżywiona i nawilżona.
Czytaj również: Spala tłuszcz i opóźnia proces starzenia się skóry. Teraz możesz pić go do woli
Napar z klitorii można przygotować w kilka minut. Wystarczy w wybranym naczyniu umieścić 4-6 suszonych kwiatów i zalać 250 ml wody. Ważne, by nie był to wrzątek - zalecana temperatura wody to 95 stopni Celsjusza. Następnie należy przykryć szklankę spodeczkiem i pozostawić do zaparzenia na 7-10 minut. Po tym czasie niebieska herbata nadaje się do spożycia.
Można ją pić zarówno na ciepło, jak i na zimno. Co ciekawe, jeśli dodamy do niej odrobinę soku z cytryny, napar zmieni kolor z intenstywnie niebieskiego, na fioletowy.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien