Reklama
Reklama

​Wystarczy włączać zmywarkę w odpowiednich godzinach, by sporo zaoszczędzić. Tak robią mistrzowie oszczędzania

Zmywarka to urządzenie, bez którego większość osób nie wyobraża sobie życie. W końcu dzięki niej nie musimy codziennie stać godzinami nad zlewem, myjąc naczynia. Jednak ostatnie podwyżki prądu sprawiają, że nawet z tego sprzętu musimy korzystać rozważnie. Sprawdź, jak w prosty sposób zaoszczędzić prąd przy użytkowaniu zmywarki.

Pierwsze zmywarki automatyczne, niezwykle podobne konstrukcyjnie do tych używanych teraz, powstały prawie... 100 lat temu. Od tego czasu cały czas były rozwijane, jednak nadal możemy zaoszczędzić sporo prądu, używając zmywarki.

Oszczędzanie zacznij już na etapie zakupu

Jedną z najważniejszych decyzji związanych z energooszczędnością zmywarki, trzeba podjąć już w momencie jej zakupu. Chodzi o klasę energetyczną, czyli kolorową skalę umieszczaną na sprzęcie oraz odpowiadające jej literki. Im wyższa klasa, tym mniej energii elektrycznej zużyje zmywarka podczas jednego cyklu mycia naczyń. Niestety urządzenia z oznaczeniem energetycznym "A" są dużo droższe, niż te z "F". Dlatego już na etapie decyzji zakupowych musimy przeanalizować, czy niższy koszt jednego cyklu zrekompensuje nam wydatek na droższy sprzęt.

Sprawdź również: Zrób to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Będziesz mieć ciepłe mieszkanie i zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Jak oszczędnie korzystać ze zmywarki?

Gdy już wybierzemy zmywarkę, mamy ją w domu i korzystamy z niej, powinniśmy zwrócić uwagę na tryby, które oferuje. Najczęściej są one dokładnie opisane w instrukcji dołączonej przez producenta. Może się tam również znaleźć zapis o zużyciu prądu. Najefektywniej, z punktu widzenia oszczędności energii elektrycznej, będzie wybierać programy ECO. Pamiętajmy jednak, że zmywarka oprócz prądu zużywa także wodę, dlatego nie zawsze najkrótszy program będzie najoszczędniejszym rozwiązaniem. Z punktu widzenia oszczędności energii elektrycznej warto także rozważyć system dwutaryfowy. W takim przypadku włączamy zmywarkę w nocy, gdy prąd jest dużo tańszy.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki