Reklama
Reklama

​Wystarczy jedna zmiana w routerze, by problem zniknął. Zrób to, jeśli masz słabe WiFi w domu

W większości domów siła sygnału WiFi zależy od tego, jaki mamy router, a także jakie są jego ustawienia. Jeśli zauważymy, że filmy nam się dłużej ładują lub w trakcie przeglądania stron internetowych mamy większe, niż dotychczas, opóźnienia, warto sprawdzić jego ustawienia. Poznaj szybkie sposoby na poprawę siły sygnału WiFi.

Czemu mam słabe WiFi w domu?

Router to urządzenie, które umożliwia bezprzewodowe połączenie z internetem wszystkich naszych sprzętów (smartfonów, laptopów, telewizorów, konsol itp.) Jednak w niektórych przypadkach jego efektywność może spaść. Najczęstsze powody, dla których w domu mamy słaby sygnał WiFi to:

  • nieprawidłowe umieszczenie routera,
  • przestarzały router,
  • przeszkody architektoniczne,
  • zła konfiguracja.

To właśnie ta ostatnia przyczyna jest najczęstszy powodem obniżenia siły sygnału WiFi. Na szczęście można ją naprawić w równie łatwy sposób. Wystarczy... zmienić kanał.

Sprawdź również: Jak usunąć tłusty osad z szafek kuchennych? Ten domowy płyn szybko się z nim upora

Kanał w routerze — co to jest?

Wszystkie routery do internetu działają na dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz (dla sieci 802.11n) oraz 5 GHz (dla sieci 802.11ac/802, a także 802.11n). Jednak dla każdej z częstotliwości użytkownik ma możliwość wyboru kanału. Oznacza to, że z jednego kanału może korzystać wiele osób. Jest to częsta sytuacja, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej. Korzystając z najmniej zatłoczonego kanału będziemy mogli zyskać znacznie szybsze połączenie bezprzewodowe, niż dotychczas.

Sprawdź również: Musisz umyć okna, a na zewnątrz mróz? Zrób domowy płyn, który ochroni szyby

Jak zmienić kanał w routerze i zwiększyć siłę sygnału WiFi?

Do ustalenia najmniej obciążonego kanału najlepiej wykorzystać dedykowane darmowe aplikacje. Jeśli już ustalimy, z którego kanału korzysta najmniej użytkowników, możemy przystąpić do zmiany. W tym celu w polu wyszukiwarki internetowej wpisujemy adres IP (najczęściej jest to 192.168.1.1) i logujemy się do strony konfiguracyjnej modemu. Wybieramy kolejno Ustawienia lub Ustawienia zaawansowane -> Kanał WiFi -> Nowy kanał WiFi. Wybieramy najmniej obciążony kanał i cieszymy się szybszym internetem.

Zobacz też:

W lasach trwa wysyp grzybów. Tu znajdziesz ich najwięcej

Tak zrobisz domowe pochłaniacze zapachu do lodówki. Działają lepiej niż sklepowe

​Chcesz kupić basen na działkę ROD? Lepiej sprawdź, co mówią o tym przepisy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | WiFi