Reklama
Reklama

Wysokie rachunki za prąd mogą być winą licznika. Tak sprawdzisz, czy działa poprawnie

Wysokie rachunki za prąd nie zawsze muszą świadczyć o realnym zużyciu prądu. Zauważyłeś, że mimo oszczędnego korzystania z domowych urządzeń, płacisz pokaźne kwoty za korzystanie z energii elektrycznej? Takie sytuacje się zdarzają, dlatego koniecznie sprawdź, czy twój licznik działa poprawnie. To właśnie on może być problemem.

Zauważyłeś, że ostatnio płacisz bardzo wysokie rachunki za prąd, mimo że starasz się oszczędnie korzystać z energii elektrycznej? Musisz wiedzieć, że tak naprawdę pusty portfel wcale nie musi być wyłącznie twoją winą. 

Może cię zainteresować: Pranie może być tańsze o połowę. Wystarczy, że włączysz tę funkcję

Płacisz wysokie rachunki za prąd? Winowajcą może być wadliwy licznik

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rachunki za prąd nie zawsze świadczą o realnym zużyciu prądu. Czasami zdarza się bowiem, że winowajcą odpowiedzialnym za wysokie opłaty jest... wadliwy licznik

Naucz się samodzielnie sprawdzać, czy działa prawidłowo. Zdobędziesz nową cenną umiejętność, a opłaty poszybują w dół. Kontrolę możesz przeprowadzić, niezależnie od tego, czy w swoim domu masz licznik indukcyjny czy elektroniczny.

Czytaj również: Znajdziesz je w wielu polskich domach. Za ich używanie grozi 5 tys. zł kary

Jak sprawdzić, czy licznik prądu jest zepsuty?

Zanim zaczniesz sprawdzać, czy licznik prądu jest zepsuty, odłącz wszystkie sprzęty z prądu. Gdy to zrobisz, odczekaj kilka minut i dopiero wtedy zbliż się do urządzenia. 

Przyjrzyj się mu dokładnie. Jeżeli na liczniku indukcyjnym będzie nadal obracała się tarcza,  a w elektronicznym wciąż będzie migać dioda, twój licznik najprawdopodobniej jest wadliwy.

Nie zwlekaj ze zgłoszeniem tego do zakładu energetycznego, chyba że lubisz przepłacać. Zawnioskuj u dostawcy energii o kontrolę techniczną. Usługa będzie zrealizowana w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Kosztuje około 200 złotych, jednak jeśli okaże się, że licznik naprawdę jest uszkodzony, kwotę tę pokryje zakład energetyczny.

Zobacz też:

Brzydki zapach z pralki to już wspomnienie. Wystarczy, że wrzucisz to do środka

Wyglądają jak rydze, lecz są trujące. Zanim zerwiesz, zwróć uwagę na ten szczegół

Tak nasze prababcie czyściły dywany. Pomagała im w tym kiszona kapusta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki