Wybory 2023. Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Koniecznie musisz o tym pamiętać
Już w połowie października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Jest to szczególny moment w demokracji, gdy wszyscy ludzie mają możliwość oddania głosu na osoby, które będą je reprezentowały w Sejmie i Senacie. Sprawdź, co dokładnie musisz zrobić, by móc zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania.
Wiele osób uważa, że zagłosować może jedynie w miejscu, gdzie są zameldowani. Przez to, szczególnie młodzi ludzie (np. studenci), rezygnują z pójścia na wybory. Należy jednak pamiętać, że bez problemu można zagłosować w gminie, w której tego dnia przebywamy.
Żeby móc złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania należy przede wszystkim spełnić trzy warunki. Pierwszym z nich jest konieczność głosowania na terenie Polski. Otrzymanie takiego zaświadczenia nie umożliwi głosowania poza granicami kraju, jeśli w tym czasie np. wyjeżdżamy na wakacje. Drugi warunek wiąże się z miejscem przebywania. Oznacza to, że nie możemy przebywać w tym czasie na terenie gminy, która jest właściwa ze względu na nasze miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania.
Sprawdź również: Pozbądź się chwastów w kostce brukowej tanio i skutecznie. Wystarczy do płynu dodać właśnie te orzechy
Trzeci warunek dotyczy możliwości głosowania. Oznacza to, że wniosek o zmianę miejsca głosowania może złożyć osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończyła 18 lat, a także ma prawo wybierania. Czynne prawo wyborcze posiadają osoby, które mają ukończone 18 lat, nie zostały pozbawione praw wyborczych orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu, ani nie są ubezwłasnowolnione.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć przez internet. W tym celu należy przygotować login i hasło do profilu zaufanego, telefon komórkowy lub dane do innego sposobu logowania na profil zaufany (np. e-dowód). Następnie należy wejść na serwis gov.pl i kliknąć ZŁÓŻ WNIOSEK. W kolejnym kroku wystarczy zalogować się profilem zaufanym i podać adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Po wypełnieniu wniosku warto jeszcze raz sprawdzić prawdziwość danych i podpisać go elektronicznie.
Sprawdź również: Siwienie włosów będzie można cofnąć? Naukowcy już wiedzą jak mu zapobiec
Po przejściu całego procesu składania wniosku na skrzynkę ePUAP wnioskodawcy przyjdzie wiadomość z potwierdzeniem złożenia wniosku. Gdy wniosek zostanie zaakceptowany, również na skrzynkę ePUAP, wpłynie wiadomość z potwierdzeniem oraz informacją o obwodzie głosowania, a także siedzibie obwodowej komisji wyborczej. Wniosek o zmianę miejsca głosowania przez internet należy złożyć 44 dni przed terminem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów.
Wniosek o zmianę miejsce głosowania można także złożyć w urzędzie. W tym przypadku konieczne będzie udanie się do urzędu gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów. Przed wizytą należy przygotować dokument tożsamości (dowód osobisty, e-dowód lub paszport), a także wniosek o zmianę miejsca głosowania. Należy podać w nim:
- imię (imiona) i nazwisko,
- obywatelstwo,
- numer PESEL,
- adres, pod którym będziemy przebywali w dniu wyborów.
Wniosek możesz wydrukować ze strony gov.pl i zanieść do urzędu gminy wypełniony lub wypełnić na miejscu. Wniosek o zmianę miejsca głosowania w urzędzie należy złożyć 44 dni przed terminem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów. Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania, zarówno przez internet, jak i w urzędzie, jest darmowe.
Zobacz też:
Zwróć na to uwagę, kupując choinkę. Postoi do stycznia i nie będzie gubić igieł
Ustaw taką temperaturę w lodówce. Rachunki za prąd polecą w dół o połowę
Tak wyczyścisz ekran telewizora. Na długo zapomnisz o smugach i kurzu