Reklama
Reklama

​Wybory 2023. Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Koniecznie musisz o tym pamiętać

Już w połowie października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Jest to szczególny moment w demokracji, gdy wszyscy ludzie mają możliwość oddania głosu na osoby, które będą je reprezentowały w Sejmie i Senacie. Sprawdź, co dokładnie musisz zrobić, by móc zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania.

Wiele osób uważa, że zagłosować może jedynie w miejscu, gdzie są zameldowani. Przez to, szczególnie młodzi ludzie (np. studenci), rezygnują z pójścia na wybory. Należy jednak pamiętać, że bez problemu można zagłosować w gminie, w której tego dnia przebywamy.

Kto może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania?

Żeby móc złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania należy przede wszystkim spełnić trzy warunki. Pierwszym z nich jest konieczność głosowania na terenie Polski. Otrzymanie takiego zaświadczenia nie umożliwi głosowania poza granicami kraju, jeśli w tym czasie np. wyjeżdżamy na wakacje. Drugi warunek wiąże się z miejscem przebywania. Oznacza to, że nie możemy przebywać w tym czasie na terenie gminy, która jest właściwa ze względu na nasze miejsce zameldowania lub stałego zamieszkania.

Sprawdź również: Pozbądź się chwastów w kostce brukowej tanio i skutecznie. Wystarczy do płynu dodać właśnie te orzechy

Trzeci warunek dotyczy możliwości głosowania. Oznacza to, że wniosek o zmianę miejsca głosowania może złożyć osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończyła 18 lat, a także ma prawo wybierania. Czynne prawo wyborcze posiadają osoby, które mają ukończone 18 lat, nie zostały pozbawione praw wyborczych orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu, ani nie są ubezwłasnowolnione.

Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania przez internet

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć przez internet. W tym celu należy przygotować login i hasło do profilu zaufanego, telefon komórkowy lub dane do innego sposobu logowania na profil zaufany (np. e-dowód). Następnie należy wejść na serwis gov.pl i kliknąć ZŁÓŻ WNIOSEK. W kolejnym kroku wystarczy zalogować się profilem zaufanym i podać adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Po wypełnieniu wniosku warto jeszcze raz sprawdzić prawdziwość danych i podpisać go elektronicznie.

Sprawdź również: Siwienie włosów będzie można cofnąć? Naukowcy już wiedzą jak mu zapobiec

Po przejściu całego procesu składania wniosku na skrzynkę ePUAP wnioskodawcy przyjdzie wiadomość z potwierdzeniem złożenia wniosku. Gdy wniosek zostanie zaakceptowany, również na skrzynkę ePUAP, wpłynie wiadomość z potwierdzeniem oraz informacją o obwodzie głosowania, a także siedzibie obwodowej komisji wyborczej. Wniosek o zmianę miejsca głosowania przez internet należy złożyć 44 dni przed terminem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów.

Jak złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w urzędzie?

Wniosek o zmianę miejsce głosowania można także złożyć w urzędzie. W tym przypadku konieczne będzie udanie się do urzędu gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów. Przed wizytą należy przygotować dokument tożsamości (dowód osobisty, e-dowód lub paszport), a także wniosek o zmianę miejsca głosowania. Należy podać w nim:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • obywatelstwo,
  • numer PESEL,
  • adres, pod którym będziemy przebywali w dniu wyborów.

Wniosek możesz wydrukować ze strony gov.pl i zanieść do urzędu gminy wypełniony lub wypełnić na miejscu. Wniosek o zmianę miejsca głosowania w urzędzie należy złożyć 44 dni przed terminem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów. Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania, zarówno przez internet, jak i w urzędzie, jest darmowe.

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki