Reklama
Reklama

Pozbądź się chwastów w kostce brukowej tanio i skutecznie. Wystarczy do płynu dodać właśnie te orzechy

Czysta i pozbawiona chwastów kostka brukowa to jeden z reprezentacyjnych elementów każdego domu. Niektórzy, by pozbyć się zielska, chwytają się różnych, czasem dziwnych pomysłów. Niepotrzebnie! Sprawdź, co dodać do płynu do czyszczenia kostki, by raz na zawsze pozbyć się z niej chwastów.

Chwasty to rośliny, które są niepożądane nie tylko w uprawach rolnych, ale także w miejscach uznawanych za reprezentatywne. Dlatego właśnie warto znać sposób, który pozwoli skutecznie pozbyć się zielska z kostki brukowej.

Chwasty w kostce brukowej nie tylko są nieestetyczne, ale mogą być niebezpieczne

Większość osób kojarzy zielsko z roślinami, które psują staranie wypracowany krajobraz ogrodu, gdy pojawiają się m.in. pomiędzy kostką brukową. Jednak oprócz wątpliwych walorów estetycznych, mogą również wpływać na konstrukcję podłoża. Jeśli ich system korzeniowy rozrośnie się zbyt mocno, może się okazać, że powierzchnia stanie się nierówna — pojedyncze jej elementy zapadają się lub obluzowują. Właśnie dlatego warto je zwalczać już od pierwszego momentu, gdy zobaczymy pierwsze zielsko, od razu powinniśmy reagować. Dodatkowo chwasty czy mech w kostce brukowej po opadach deszczu są niezwykle śliskie, co może spowodować niebezpieczny upadek.

Sprawdź również: Jesienią obficie rozsyp na parapecie. Kosztuje tylko 4 zł, a to najlepszy sposób na pająki

W zwalczaniu chwastów postaw na naturalne środki

Na półkach sklepowych znajdziemy sporą gamę środków do zwalczania chwastów, jednak większość z nich oparta jest na herbicydach. Są one niezwykle silne, jednak mają duży minus — działają toksycznie na otoczenie, a w szczególności na pszczoły. Dodatkowo trzeba za nie sporo zapłacić. Z tego względu najlepiej zostawić je jako ostateczność, a w pierwszej kolejności skorzystać z najprostszych środków.

Podstawowy domowy sposób na zwalczanie chwastów to sól kuchenna lub soda oczyszczona. Wystarczy posypać nimi zielsko i zostawić na kilka dni. Po tym czasie wszystko powinno zniknąć. Najlepiej wykorzystać go na początku wiosny, gdy chwasty dopiero zaczęły rosnąć, są słabe i nie mają rozwiniętego systemu korzeniowego.

Sprawdź również: Gdzie tak naprawdę wyrzucać skorupki jajek? Wiele osób popełnia błąd

Skuteczna walka z chwastami w kostce brukowej — napar z orzecha

Jeśli szukasz mocniejszego środka do walki z chwastami, niż sól kuchenna czy soda oczyszczona, warto wybrać napar z orzecha włoskiego. Wystarczy do litra wody dorzucić trzy łyżki liści orzecha włoskiego i gotować przez 10 minut. Do tak przygotowanego i chłodzonego wywaru dodajemy dwa litry octu. Chwasty spryskujemy miksturą i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie za pomocą szczotki z twardym włosiem ścieramy obumarłe zielsko z powierzchni kostki brukowej.

Dlaczego napar z liści orzecha włoskiego tak dobrze zwalcza chwasty? Odpowiedzialny za to jest juglon, czyli organiczny związek chemiczny zawarty w liściach, korzeniach i łupinach orzechów. Blokuje on enzymy metaboliczne w roślinach, oddychanie mitochondrialne i fotosyntezę, co prowadzi do szybkiego obumierania zielska.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie