Reklama
Reklama

Wolisz zielone czy dojrzałe banany? Dietetyk wyjaśnia, które są zdrowsze

Banany to niezwykle popularne owoce, szczególnie w okresie zimowym, kiedy brakuje w sklepach lokalnych produktów. Może zaskoczyć cię to, że zależnie od ich koloru, mają one inne właściwości. Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne banany i dlaczego warto je jeść.

Banany w ostatnim czasie nie cieszyły się zbyt dobrą reputacją. Przez wysoką zawartość cukru wiele osób mogło zacząć ich unikać. Czy słusznie?

Czy banany są zdrowe? Właściwości bananów

Wysoka zawartość cukru oraz kaloryczność bananów nie są wcale czynnikami, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Banany są zdrowe, sycące i stanowią doskonałe źródło energii w naszej diecie.

Dodatkowo banany zawierają spore ilości potasu, niezwykle ważnego dla naszego zdrowia minerału. W ich składzie możemy również znaleźć witaminę C, błonnik oraz witaminę B6.

Dzięki bogactwu składników odżywczych regularne spożywanie bananów może pomóc w obniżeniu ciśnienia. Zawarty w nich magnez wspiera natomiast układ nerwowy, stymuluje pracę mózgu i poprawia pamięć i zdolność do koncentracji.

Banany mają również pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Są lekkostrawne, nie obciążają chorych jelit i zwalczają biegunki. Mogą pomóc w neutralizowaniu zgagi, przez to, że chronią błonę śluzową żołądka. Dodatkowo wpływają na rozwój cennych bakterii probiotycznych w naszych jelitach.

Które banany są zdrowsze? Zielone czy żółte?

Okazuje się, że nie wszystkie banany mają jednak takie same właściwości. W przypadku tych owoców niezwykle ważny jest ich kolor. Zależnie od niego można ocenić poziom ich dojrzałości. Warto wybrać ten rodzaj bananów, który pomoże wesprzeć twój organizm w taki sposób, na jakim ci zależy.

Zielone, niedojrzałe banany nie są ulubioną przekąską wielu osób. Nie są zbyt słodkie oraz mają twardą, jędrną strukturę. Ich zaleta wynika z zawartości skrobi opornej. To rodzaj skrobi, który nieznacznie zmniejsza wartość kaloryczną bananów oraz obniża ich indeks glikemiczny. Ponadto substancja stanowi pożywkę dla bakterii tworzących mikroflorę jelitową.

Żółte i dojrzałe owoce zawierają jednak o wiele więcej przeciwutleniaczy, które wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka oraz spowalniają proces starzenia. Dodatkowo o wiele lepiej wspierają nasz układ odpornościowy.

Zobacz też:

Żadne środki nie pomagają usunąć plam z materaca? Wystarczy żelazko i ten przedmiot

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zakupy