Reklama
Reklama

Wiosenne porządki w szafie nigdy nie były tak proste. Ogarnij nieład i zyskaj miejsce na nowe rzeczy

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią porządki. Szczególnie te w garderobie mogą przysparzać o zawrót głowy. Ogarnięcie przepełnionej szafy wydaje się być niewykonalnym zadaniem. Na szczęście można to zrobić w prosty sposób, przestrzegając kilku istotnych kwestii. Podpowiadamy, jak zaprowadzić porządek w szafie i zrobić w niej miejsce na nowe rzeczy.  

Szafa pełna ubrań, a i tak w kółko pojawia się myśl “nie mam się w co ubrać"? Jeśli tak, to pora na porządki, zwłaszcza że wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wymiana garderoby na lżejszą i bardziej zwiewną. Uporządkowanie szafy wcale nie musi być koszmarem. Wystarczy podejść do tego racjonalnie i pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.  

Jak uporządkować szafę na wiosnę? 

Jeśli zabierać się za sprzątanie szafy to porządnie i tak jak należy. Warto przejść przez to krok po kroku, aby w rezultacie cieszyć się świeżą, pachnącą i dobrze zorganizowaną szafą. Co więcej, redukcja rzeczy nieużywanych sprawi, że zrobi się miejsce na nowe ubrania. Od czego warto zacząć? 

Aby sprzątanie okazało się skuteczne na długi czas, a nie tylko na moment warto przygotować pudła lub przestrzeń, w której będzie możliwa segregacja rzeczy na takie, które będą do sprzedania, oddania bądź wyrzucenia oraz na takie, które zostają w szafie lub będą schowane aż do sezonu zimowego. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwi sukcesywne przeprowadzanie selekcji.  

Po przygotowaniu pudeł można przejść do sortowania. Najlepiej po kolei wyciągać wszystkie rzeczy i przydzielać je do odpowiedniego kartonu. Nagle może się okazać, że w twojej szafie są kompletnie zapomniane rzeczy. Jeśli półki w twojej garderobie uginają się pod ilością ciuchów, taka selekcja jest kluczowa, aby mógł zagościć w niej ład i porządek.  

Kiedy już z szafy zostało wszystko wyciągnięte, dokładnie ją umyj oraz przewietrz. Możesz również zaopatrzyć się w naturalny odświeżacz do szafy. Przydatne mogą się okazać różnego rodzaju organizery, które z łatwością można nabyć w niejednym sklepie. Pomogą dobrze zorganizować przestrzeń w szafie, a także uchronią przed ponownym, szybkim bałaganem.  

Przeczytaj również: Wyliczyli, ile ubrań potrzebujemy na cały rok. Większość z nas ma ich o wiele za dużo

Pozbądź się rzeczy, których nie nosisz  

Porządek w szafie to nie tylko równo poukładane rzeczy, ale również brak zalegających tam ubrań. Warto pozbyć się takich, które są za duże lub małe, od dawna nienoszone, uległy zniszczeniu lub po prostu przestały ci się podobać. Nie ma sensu ich trzymać w szafie z nadzieją, że mogą się jeszcze na coś przydać.

W dobrym stanie i niezniszczone ubrania warto spróbować sprzedać lub oddać potrzebującym. Jest wiele organizacji, które zajmują się drugim obiegiem ubrań. Jeśli natomiast jakaś rzecz jest zmechacona, dziurawa lub poplamiona, warto wyrzucić je do specjalnego kontenera w celu recyklingu.  

Ubrania, które ponownie chcesz włożyć do szafy, sprawdź pod kątem świeżości. Nie najlepszym pomysłem jest chowanie brudnych rzeczy. Jeśli takie są, koniecznie je wypierz w pralce. Dodatkowo zastanów się, w jaki sposób chcesz układać ubrania - kategoriami a może kolorystycznie? Dla zimowych ciuchów znajdź natomiast odpowiednie miejsce, w którym spokojnie będą mogły poczekać do czasu ponownego użycia.  

Chcąc, aby w świeżo posprzątanej szafie porządek zagościł na dłużej, warto skorzystać ze wspomnianych organizerów. Są wygodne w użyciu i pozwalają dobrze zorganizować nawet małą przestrzeń.  

Zobacz też:

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie