Reklama
Reklama

​Wilgoć w aucie. Tak szybko poradzisz sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie

Nadmiar wilgoci w samochodzie to nie tylko problem z zaparowanymi szybami, ale także o wiele większe konsekwencje dla zdrowia kierowcy oraz pasażerów. Na szczęście można znacznie zmniejszyć poziom wilgotności w aucie i to wykorzystując proste, domowe sposoby. Poznaj te proste, lecz skuteczne metody.

Wilgoć w samochodzie — przyczyny

Przede wszystkim zacznijmy od tego, czym jest wilgoć? To popularne określenie na wodę, która jest zawarta w powietrzu lub w ciałach stałych. Jednak przyczyna powstawania wilgoci w samochodzie nie jest jedna. Może to być pęknięcie w szybie czy też uszkodzenie uszczelki (w drzwiach czy dachu). Kolejną przyczyną mogą być wycieki z klimatyzacji, bądź układu chłodzenia.

Sprawdź również: Jak usunąć tłusty osad z szafek kuchennych? Ten domowy płyn szybko się z nim upora

Dodatkowym powodem, który sprawia, że w samochodzie pojawia się wilgoć, jest... po prostu jego użytkowanie. Kierowca i pasażerowie wnoszą wilgoć do wnętrza na obuwiu i ubraniach, a także zwiększają poziom wilgoci poprzez oddychanie. Woda skrapla się we wnętrzu auta, zwiększa poziom wilgotności, a to może prowadzić nie tylko do parowania szyb czy powstawania nieprzyjemnych zapachów w aucie, ale także do rozwoju grzybów i pleśni.

Szybki sposób na pozbycie się wilgoci z auta

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się wilgoci z samochodu jest... klimatyzacja. To właśnie ten system pozwala nie tylko ochłodzić powietrze, ale także sprawia, że poziom wilgoci w kabinie znacznie się obniża. Dlatego tak ważne jest, by ten moduł działał prawidłowo, zarówno w aspekcie odpowiedniej ilości odczynnika, jak i szczelności układu.

Sprawdź również: Wyciągnij z lodówki i użyj do prania, a stary wigilijny obrus będzie biały jak śnieg

Oprócz tego istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się wilgoci z auta. Do najskuteczniejszych należy woreczek z ryżem. Wystarczy przesypać go do płóciennego worka i wyłożyć w samochodzie. Ryż świetnie sprawdzi się właśnie jako pochłaniacz nadmiaru wilgoci. W taki sam sposób zadziała włożony do woreczków... żwirek silikonowy dla kota.

Domowym sposobem na pozbycie się wilgoci z samochodu są także ręczniki papierowe. Można je wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze można je włożyć pod dywaniki, by zbierały nadmiar wilgoci. Po drugie świetnie się sprawdzą, by wycierać nimi mokre szyby, co także pozytywnie wpłynie na obniżenie wilgotności w aucie.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki