Reklama
Reklama

Wiesz, gdzie wyrzucać opakowania po jajkach? Wiele osób popełnia ten błąd

Tak chętnie kupowane jajka są nieodłącznym elementem diety wielu Polaków. W celu ochrony delikatnych skorupek sprzedawane są w specjalnie przeznaczonych do tego opakowaniach. Chronią przed rozbiciem, a także ułatwiają przechowywanie. Puste wytłaczanki zazwyczaj lądują w koszu. Dowiedz się, czy prawidłowo segregujesz opakowania po jajkach. Niestety wiele osób robi to źle.

Coraz więcej osób zwraca uwagę na poprawną segregację śmieci. Dzięki temu będą one mogły trafić do recyklingu. Niestety istnieją pewne produkty, po których opakowania stają się dość problematyczne. Wśród nich z pewnością znajdują się pudełka po jajkach, powszechnie zwane wytłaczankami bądź wytłoczkami. Wiele osób niestety wyrzuca je do złych odpadów. Do jakich więc pojemników powinno się wyrzucać opakowania po jajkach? 

Przeczytaj również: Gdzie wyrzucać styropian? Większość osób wybiera zły kontener

Kwestia wyrzucania opakowań po jajkach nie jest wcale tak oczywista 

Prawidłowa segregacja jest niezwykle istotna w działaniach na rzecz ochrony środowiska, a także w kwestii ponownego recyklingu. Od prawidłowego posegregowania śmieci zależy czy będzie można je później wykorzystać. Tak samo jest w przypadku opakowań po jajkach. 

Bezpieczne dla transportu i przechowywania jajek często stają się problemem w kwestii poprawnej segregacji odpadów. Jedno jest pewne, niezależnie od materiału każda wytłaczanka nadaje się do ponownego recyklingu. Wszystko zależy od tego, czy trafi do właściwego kosza. 

Co ważne, mowa tutaj o pustych, niezabrudzonych opakowaniach po jajkach. Sam produkt zwierzęcy bądź skorupki należy wyrzucić do innego kosza. Zazwyczaj do odpadów zmieszanych bądź bio.  

Styropianowe, tekturowe czy plastikowe — gdzie należy wyrzucić opakowania po jajkach?  

Wytłoczki na jajka różnią się pomiędzy sobą kształtem, wielkością oraz materiałem, z którego są wykonane. Najczęściej można się spotkać z opakowaniami wykonanymi z tektury, styropianu bądź plastiku. To właśnie od tego będzie zależało, w jakim pojemniku na śmieci wytłaczanka ma się znaleźć. 

Zacznijmy od popularnych tekturowych opakowań na jajka. Powinny one wylądować w koszu przeznaczonym na papier (kolor niebieski). Ważne jest, aby wytłoczki były suche i czyste. Tylko wtedy będą nadawać się do recyklingu.  

Opakowania na jajka wykonane ze styropianu bądź plastiku należy wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty). Tak jak w przypadku tych z tektury muszą być suche i niezabrudzone. Bez względu na materiał, z jakiego wykonana jest wytłoczka, jeśli jest zabrudzona, należy wyrzucić ją do odpadów zmieszanych (kolor czarny). 

Dobrym pomysłem jest ponowne wykorzystanie opakowań po jajkach 

Przed ostatecznym pozbyciem się opakowań po jajkach, warto zastanowić się, czy nie można ich w jakiś sposób ponownie wykorzystać. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zrobienie z nich doniczek na małe sadzonki.  

Świetnie sprawdzą się również jako pudełko na przechowywanie drobnych rzeczy (np. biżuterii), a także warto użyć ich podczas twórczych zabaw z dziećmi. Dodatkowo można z nich zrobić zabawkę węchową dla psa.  

Czasami zdarza się, że w bliskim otoczeniu znajdują się niewielkie sklepy spożywcze bądź gospodarstwa zajmujące się sprzedażą jaj. W związku z tym dobrym pomysłem jest również zebranie pewnej ilości wytłoczek i oddanie ich do ponownego użytku. Tym sposobem dalej będą służyć do tego, do czego zostały stworzone.  

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling | zakupy