Reklama
Reklama

​Gdzie wyrzucać styropian? Większość osób wybiera zły kontener

Styropian to właściwie nazwa handlowa spienionego polistyrenu. Jest tworzywem sztucznym, które wykorzystujemy w niezwykle wielu aspektach swojego życia. Czy ze względu na fakt, że jest wykonany z materiałów syntetycznych, za każdym razem wyrzucamy go do żółtego śmietnika? Sprawdź, gdzie wyrzucać styropian.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na różne zastosowania styropianu, bo właśnie od tych czynników zależeć będzie to, do którego kontenera na śmieci będziemy go wyrzucać. Naprawdę łatwo w tej sytuacji popełnić błąd.

Czysty styropian? Wybór jest prosty

Najłatwiejszy wybór kontenera na śmieci mamy, gdy trzeba wyrzucić czysty styropian. Taki materiał znajdziemy m.in. jako wypełniacz w kartonach z produktami gospodarstwa domowego czy też meblami. W takiej sytuacji wybór jest prosty — czysty styropian możemy bez negatywnych konsekwencji wyrzucić do żółtego pojemnika na tworzywo sztuczne.

Sprawdź również: O tej godzinie najlepiej nastawiać pranie. Można zaoszczędzić

Styropianowe opakowania mogą być problemem

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku opakowań styropianowych, które otrzymujemy m.in. do zamawianego na wynos jedzenia. W takim przypadku nie można ich wyrzucić do pojemnika na tworzywo sztuczne, gdyż są brudne. Dlatego nie mogą zostać ponownie wykorzystane w procesie recyklingu. Gdzie je wyrzucić? Wybór jest prosty — muszą trafić do pojemników na odpady zmieszane.

Tego nie wyrzucisz do zwykłego kontenera

Płyty styropianowe mają również zastosowanie w branży budowlanej. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy bądź remontu i mamy takie materiały, musimy wiedzieć, co z nimi zrobić. Pod żadnym pozorem nie mogą one trafić do zwykłego śmietnika. Konieczna jest ich utylizacja. Najczęściej w takich przypadkach inwestor korzysta z usług specjalistycznej firmy. Jeśli podczas remontu mamy mniejszą ilość styropianu budowlanego do utylizacji, możemy przetransportować je do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zobacz też:

Zmieszaj z wodą i spryskaj kostkę brukową. Szybko usuniesz chwasty

Jeśli poczujesz ten zapach, reaguj. Może oznaczać, że w mieszkaniu są pluskwy

Nie radzisz sobie z mchem na trawniku? Kup ten produkt w za kilka złotych i rozsyp

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling