Reklama
Reklama

Widzisz kolorowe kropki na oponach swojego samochodu? Sprawdź, co oznaczają

Kolorowe kropki umieszczone na bocznych ścianach nowych opon mogą powodować zdziwienie wśród kierowców. Niektórzy uważają, że to oznaczenia producenta. Okazuje się, że pełnią ważną funkcję i są pomocne przede wszystkim podczas wizyty u wulkanizatora. Co oznaczają kolorowe kropki na oponach?

Kolorowe kropki na oponach. Co oznaczają?

Kolorowe kropki na oponach umieszczone są na bocznych ścianach ogumienia. W sieci krąży wiele nieprawdziwych informacji dotyczących tego, co oznaczają i jak je czytać. Według niektórych kierowców nie mają one żadnego większego znaczenia. Mało jednak osób wie, że spełniają one ważne funkcje. Co oznaczają kolorowe kropki na oponach?

Kolorowe kropki na oponach są wykorzystywane do oznaczania:

  • przejścia etapu kontroli podczas procesu produkcyjnego,
  • przekazania informacji, które mogą być istotne dla pracowników na linii produkcyjnej,
  • oznaczenia punktów na powierzchni opony, w których znajdują się najcięższe bądź najlżejsze miejsca.

Może się zdarzyć, że nowa opona nie będzie miała takiego oznaczenia. Nie jest to jednak powód do obaw, że ogumienie może mieć gorszą jakość. Każda opona, która trafia na rynek przechodzi te same testy jakości, aby na koniec uzyskać odpowiedni certyfikat. Niektórzy producenci mogą po prostu nie stosować kolorowych symboli do oznaczania opon.

Kolorowe kropki na oponach. Białe, żółte, zielone i czerwone

Nie istnieją przepisy, czy normy nakazujące producentom stosowanie określonego koloru kropek. Najczęściej można spotkać czerwone, żółte, zielone i czerwone kropki na oponach.

Biała kropka na oponie mogą oznaczać przejście kontroli jakości, a zielona kropka na opinie zwykle sugeruje to, gdzie powinien znaleźć się wentyl. Z kolei czerwona kropka na oponie informuje, że w tym miejscu ogumienie jest najcięższe i należy je umieścić naprzeciwko zaworu pompowania.

W przypadku zakładania takich opon do nowego samochodu, czy też na nowe felgi, takie oznakowanie ma duże znaczenie dla wyważenia kół. Jeśli najcięższy punkt opony jest ustawiony zgodnie z najlżejszym punktem felgi, nie będzie ona wymagała założenia zbyt dużej ilości odważników.

Zobacz też:

Zimą trzymasz garnki z jedzeniem na balkonie? Skutki mogą być opłakane

​Gdzie wyrzucać torebki po herbacie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki