Reklama
Reklama

W tych produktach znajduje się mąka ze świerszczy. Po kodzie poznasz, czy jest w twojej żywności

W styczniu bieżącego roku Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie mąki ze świerszczy do przemysłu spożywczego. Pomimo właściwości odżywczych, które znajdują się w standardowych produktach, dopuszczenie owadów do powszechnej konsumpcji w Europie wywołało żarliwą dyskusję. Gdzie można znaleźć mąkę z owadów? Sprawdzisz to, znając ten kod.

Na początku warto podkreślić, że w Rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2017/2470 z dnia 20 grudnia 2017 r. ustanawiającym unijny wykaz nowej żywności znalazły się też inne owady. W produktach spożywczych będą teraz mogły być: mącznik młynarek (suszone larwy), szarańcza wędrowna (mrożona, suszona i sproszkowana) i świerszcz domowy (mrożony, suszony i sproszkowany).

Białko pozyskiwane z owadów jest nowością w Europie, ale nie w innych częściach świata. Stosowanie mąki ze świerszczy jest argumentowane tym, że zawiera ona dużo białka, ma łagodny smak i stanowi sposób na zapewnienie zrównoważonego rozwoju gospodarki. 

Jak powstaje mąka ze świerszczy?

Owady zamraża się najpierw żywcem. To szybki sposób na odebranie im życia i jednocześnie ułatwiający późniejszy transport insektów. Później świerszcze są prażone na sucho, co powoduje, że ucieka z nich smak. Kolejny etap to mielenie ich na mąkę.

Świerszcze wykorzystywane do wykonania mąki pochodzą z farm owadów. Dlatego nie można po prostu na pole, czy łąkę, wyłapać insekty i później przygotować własny produkt. W takim przypadku nie wiadomo, co spożywały owady, a także, z jakimi pestycydami miały do czynienia.

Jakie wartości odżywcze ma mąka ze świerszczy?

Owady zawierają sporo białka, jednak ludzki organizm nie jest w stanie przetrawić go tak efektywnie, jak tego pochodzącego ze źródeł zwierzęcych. Świerszcze mają też twardy egzoszkielet z chityną, która jest ciężkostrawna. 

W insektach znajduje się nie tylko duża ilość białka, ale także inne składniki takie jak: tłuszcz, wapń, potas, cynk, magnez, miedź, kwas foliowy, biotyna, czy kwas pantotenowy i żelazo. Znajduje się w nich także błonnik.

Jakie jest ryzyko spożywania produktów z owadów?

Spożywanie produktów z owadów może być niebezpieczne dla osób z alergią na skorupiaki lub roztocza. Świerszcze mogą być też nosicielami patogenów, które zarażają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. W insektach znajdują się również rozmaite pasożyty. 

Po jakich kodach rozpoznać, że w produkcie są insekty?

Żeby sprawdzić, czy w konkretnym produkcie spożywczym znajdują się owady, należy zwrócić uwagę na etykietę, a dokładnie na to, czy nie pojawiają się na niej nazwy takie jak: Acheta Domesticus, Cricket powder, Tenebrio Molitor (larwy mącznika młynarka), czy Locusta Migratoria. 

Zobacz też:

Pranie może być tańsze o połowę. Wystarczy, że włączysz tę funkcję

W którym momencie solisz wodę na ryż lub makaron? Większość osób popełnia błąd i niszczy garnki

Robisz pranie w 40 stopniach? Serwisanci pralek nie chcą żebyś wiedział, że to błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | triki