Reklama
Reklama

W takiej temperaturze powinnaś prać franki. Będą niepogniecione i białe jak śnieg

Pranie firanek wcale nie musi być problematyczne, czasochłonne, ani skończyć się zniszczeniem tkaniny. Jeśli chcesz odświeżyć je szybko i skutecznie, pamiętaj o odpowiedniej temperaturze prania i kilku innych zasadach, dzięki którym pożółkły materiał znów będzie biały jak śnieg i na pewno nie pogniecie się po rozwieszeniu.

Jak prać firanki, żeby były białe i nie gniotły się na potęgę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z obowiązkami domowymi. Tak naprawdę jednak te wcale nie muszą być trudne. 

Jeżeli tkaniny, które rozwieszasz przy oknach w swoim domu po odświeżeniu, nadal są pożółkłe i pogniecione, problemem może być zła temperatura prania. O tych zasadach pamiętaj, a zadbanych firanek w oknach będą zazdrościć ci wszystkie sąsiadki. 

Zrób to zanim wypierzesz firanę, a będzie biała jak śnieg

Jeżeli firanki są bardzo brudne, przed praniem musisz dokładnie je wymoczyć (minimum godzinę w roztworze wybielającego proszku do prania). Czynność ta może trwać jednak nawet przez kilkanaście godzin, jeśli w pomieszczeniu, w którym była rozwieszona, np. paliłeś. 

Jeżeli woda szybko zrobi się bardzo brudna, to po prostu wymień ją. Później firanki delikatnie wygnieć i wypłucz 2-3 razy w letniej wody, do ostatniego płukania dodając trochę krochmalu, proszku albo soli do prania firan. Przed praniem firanki dokładnie wytrzep i przed wrzuceniem do wanny upewnij się, że roztwór zdążył się rozpuścić. 

Może cię zainteresować: Natrzyj wnętrze pralki tym popularnym kosmetykiem. Będzie lśnić i pachnieć czystością

W jakiej temperaturze prać firanki, aby były czyste i zachowały kształt?

Najbezpieczniej prać firany ręcznie. Jeżeli jednak nie boisz się, że zniszczysz tkaninę podczas odświeżania, wrzuć ją do pralki automatycznej. Pamiętaj jednak, że idealna temperatura do prania firanek powinna wynosić 30-40 stopni Celsjusza. Nie więcej, ponieważ wtedy materiał może ulec zniszczeniu. 

Dodatkowo przed zabiegiem złóż firanę w kostkę, włóż ją do powłoczki pościelowej i dopiero tak przygotowaną wypierz w pralce ustawionej na program do tkanin delikatnych. Jeśli w środku urządzenia znajduje się biały materiał, najlepiej wybrać dedykowany mu proszek, płyn lub kapsułki. Do odpowiedniej komory warto również wlać płyn do płukania, który zmiękczy firankę i zapobiegnie jej elektryzowaniu.

Czytaj również: Suszysz pranie w mieszkaniu? Specjaliści ostrzegają przed konsekwencjami

Prasowanie i rozwieszanie firan. Sprawdź, jak zrobić to dobrze

Po praniu musisz jeszcze odpowiednio wyprasować (w temperaturze 100-110 stopni Celsjusza) i rozwiesić swoje firany, choć niektórzy uważają, że z pierwszego można zrezygnować (zwłaszcza jeśli masz w domu firany kreszowe). 

Kiedy woda ocieknie, wilgotny materiał od razu przypnij do ramy lub karnisza, ale tylko wtedy, kiedy masz do czynienia z materiałem nylonowym. Bawełniane przed rozwieszeniem musisz natomiast wysuszyć, np. rozkładając je na ręcznikach. 

Zobacz też:

"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają

Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł

Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | sprzątanie