Reklama
Reklama

Tym domowym środkiem skutecznie wyczyścisz pralkę. Wcale nie chodzi o ocet

Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń w każdym domu, które jest użytkowane z dużą częstotliwością. Jak każdy sprzęt domowy wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Nieustanny kontakt z wodą i licznymi bakteriami może doprowadzić do rozwoju pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Dowiedz się, jak możesz temu zaradzić.

Rozwijający się grzyb oraz uporczywy, nieprzyjemny zapach mogą sprawić, że pranie, choć wyprane nie będzie ładnie pachnieć. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą rozprawić się z uciążliwym problemem.  

Jak skutecznie wyczyścić pralkę? Domowe sposoby

Często wydaje się, że pralka, która służy do czyszczenia, nie może się ubrudzić. Prawda jest zupełnie inna. Przepływ wody oraz detergentów używanych do prania ubrań sprzyja powstawaniu osadu.  

Najczęściej odbywa się to w różnych zakamarkach pralki, takich jak okolice odpływu wody, gumowy kołnierz czy przewody dozujące środki do prania. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Z tym wiąże się powstawanie nieprzyjemnego zapachu.  

W celu uniknięcia wspomnianych problemów zaleca się czyszczenie pralki przynajmniej 1 raz w miesiącu. Najczęściej polecanym sposobem jest użycie roztworu wody z octem w proporcji 1:1, który należy wlać do dozownika. Pustą pralkę należy nastawić na program z 60°C. 

Innymi znanymi sposobami jest również użycie kwasku cytrynowego bądź sody oczyszczonej. Dzięki ich właściwościom można usunąć pleśń i zdezynfekować urządzenie.  

Tabletka do zmywarki dobra nie tylko do zmywarki  

Niezwykle skutecznym sposobem na wyczyszczenie pralki okazuje się być tabletka do zmywarki. Wystarczy jedna, aby pozbyć się uciążliwego zapachu. Efekt może naprawdę zaskoczyć.  

Wystarczy jedną lub dwie tabletki do zmywarki umieścić w bębnie pralki. Ważne, aby w środku nie znajdowały się ubrania. Następnie pozostaje ustawić program przynajmniej na 60°C (może być więcej). Dobrze pamiętać o tym, aby nastawić minimalną ilość obrotów. 

Użyta tabletka do zmywarki rozpuści się i dokładnie oczyści całe wnętrze bębna, niwelując wszelkie zabrudzenia. Wskutek tego działania zniknie również nieprzyjemny zapach. Regularne powtarzanie tego sposobu sprawi, że w pralce nie powstanie ponownie pleśń i uciążliwy zapach.  

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie