Reklama
Reklama

Tylko tak pierz buty w pralce. Na pewno się nie zniszczą i będą jak nowe ze sklepu

Nie musisz kupować nowych butów na wiosnę, ponieważ te stare wyglądają na brudne i zaniedbane. Zanim wydasz pieniądze na kolejne trampki, adidasy czy sneakersy, spróbuj wyprać je w pralce. Po godzinie będą czyste jak nowe i nie musisz martwić się, że ulegną zniszczeniu po wrzuceniu do bębna. Jeśli będziesz trzymać się tych zasad, twoje obuwie będzie w pełni bezpieczne podczas odświeżania.

Większość Polaków nie ma problemów z odświeżaniem ubrań w pralce. Większy kłopot pojawia się jednak wtedy, gdy w podobny sposób trzeba wyprać sportowe buty, które są mocno zaniedbane po ubiegłorocznym sezonie. Nie musisz kupować nowego obuwia na wiosnę ani męczyć się, usiłując wyczyścić stare trampki, adidasy czy sneakersy ręcznie. 

Po prostu trzymaj się tych trzech zasad, a twoje stare, brudne buty na pewno nie zniszczą się podczas prania w pralce. Gdy ponownie założysz je na stopy, sąsiadki na osiedlu pomyślą, że masz na sobie zupełnie nowy model.

Tych butów nigdy nie pierz w pralce, bo mogą ulec zniszczeniu

Większość butów możesz wyprać w pralce, ale nie wszystkie. Do odświeżania obuwia wykonanego z zamszu lub naturalnej skóry przeznaczone są specjalne preparaty. Do bębna urządzenia nie zaleca się również wrzucać szpilek, które mogą się połamać oraz espadryli z uwagi na wysokie ryzyko uszkodzenia plecionki z juty. 

Może cię zainteresować: Jak czyścisz ściereczki i gąbki do sprzątania? Wymocz je w tym, a posłużą ci przez lata

Przygotuj obuwie do prania w ten sposób, a ułatwisz sobie zadanie

Zanim wrzucisz brudne trampki, adidasy czy sneakersy do urządzenia, musisz właściwie przygotować je do prania. To absolutna podstawa. Dzięki temu twoje buty po odświeżeniu będą idealnie czyste, a nie tylko w odrobinę lepszym stanie. Wyciągnij z butów sznurówki i wkładki przed praniem, a ułatwisz sobie zadanie i zminimalizujesz ryzyko ich uszkodzenia. 

Trzy zasady, dzięki którym twoje buty nie zniszczą się podczas prania

Podczas prania butów w pralce, trzymaj się tych trzech zasad, a na pewno się nie zniszczą. Po wyciągnięciu sznurówek i wkładek obuwie przełóż do worka do prania i dopiero w takiej formie wrzuć je do bębna pralki. Zadziała on jak naturalny ochraniacz. To pierwsza, bardzo ważna zasada odświeżania obuwia. 

Po drugie, zawsze wkładaj wraz z butami do pralki duży ręcznik, który zapobiegnie ich odkształceniu, podczas gdy będą poddawane wpływowi wody, środków czyszczących i intensywnemu wirowaniu. 

Trzecią i chyba najistotniejszą zasadą prania butów w pralce jest dobranie odpowiednich detergentów i programu urządzenia. Do tego celu najlepiej stosować zwykły proszek lub kapsułkę bez dodatków płynów zmiękczających, które mogą zniszczyć materiał butów. Odświeżaj je przez maksymalnie godzinę, w 30 stopniach Celsjusza. 

Czytaj również: Będziesz mieć lustra bez smug na Wielkanoc. Zamiast ręcznika papierowego użyj tego, a będą lśniły jak diamenty

Nie zapomnij dobrze wysuszyć butów po praniu w pralce

Po praniu butów nie zapomnij dobrze ich wysuszyć. Piękna wiosenna pogoda może kusić cię do tego, by wystawić je na pełne słońce. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, bo to może doprowadzić do powstawania zacieków i żółtych plam - zarówno na ciemnym, jak i na jasnym obuwiu. Lepiej postaw je więc w zacienionym miejscu, na tarasie, balkonie lub suchym trawniku.

Jeżeli chcesz przyspieszyć suszenie butów, do ich środka włóż zgniecione stare gazety, papier lub ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar wilgoci. 

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | triki