Reklama
Reklama

Tych produktów spożywczych powinny unikać dzieci. Ostatni może zaskoczyć

Niektóre z produktów spożywczych powinny pełnić marginalną funkcję w diecie dzieci. Niestety w większości przypadków są stałym elementem codziennego żywienia. Jakie artykuły znajdują się na tej liście?

Upodobania dzieci różnią się od charakterystyki diety dorosłych. Inaczej odbierają one poszczególne smaki i z tego powodu ich preferencje są specyficzne. Dlatego całkowite usunięcie niezdrowych, ale smacznych produktów jest w wielu przypadkach niemożliwe.

W komponowaniu diety kluczowy jest balans pomiędzy tym, co zdrowe dla organizmu, a tym, co po prostu sprawia przyjemność w trakcie konsumpcji. Choć nieprawdą byłoby to, że nie można połączyć obu tych rzeczy. Jednak postawienie znaku równości pomiędzy smacznym a zdrowym wymaga od konsumenta wiedzy i umiejętności w zakresie przygotowywania posiłków. Można zacząć po prostu od rozpoznania, których produktów lepiej unikać.

Jedzenie szkodliwe dla dzieci: napoje gazowane (również zero i dietetyczne)

Napoje gazowane są przyczynkiem rujnowania metabolizmu. Dotyczy to nie tylko standardowych, słodzonych drinków, ale także tych reklamowanych jako "mniej szkodliwe", czy "bardziej zdrowe", czyli napojów zero z syntetycznymi słodzikami m.in. pochodnymi aspartamu i acesulfamem.

Ze względu na to, że organizm dziecka jest ciągle w trakcie rozwoju, dostarczanie do niego chemicznych i przetworzonych składników może dać efekty w postaci problemów ze zdrowiem. Oczywiście nie od razu, ale w perspektywie kilkunastu lat regularnego spożywania napojów gazowanych. 

Jedzenie szkodliwe dla dzieci: gotowe obiady i żywność z puszek

Decydowanie się na podawanie dzieciom gotowych potraw ze sklepów, czy to w plastikowych opakowaniach, puszkach, czy słoikach, może doprowadzić do przedostania się do dziecięcego organizmu wielu toksyn, a nawet metali ciężkich.

Dlatego lepiej unikać serwowania dzieciom przetworzonych gotowców z niesprawdzonego źródła, czy ryb lub konserw z puszek i słoików. Wspomniane artykuły spożywcze są wysoce przetworzone i pozbawione większości składników odżywczych. Znajduje się również w nich wiele sodu i konserwantów. 

Jedzenie szkodliwe dla dzieci: soki owocowe

Wśród artykułów, które dzieci powinny unikać, znajdują się też soki owocowe. Najczęściej wymieniane są w tym kontekście soki zagęszczone, jednak potężne dawki cukru – będącego główną przyczyną tego, że nie zaleca się tych napojów – znajdują się też w sokach naturalnych.

W filiżance soku, czy to jabłkowego, czy winogronowego lub pomarańczowego może znajdować się aż 160 kalorii. W niemal pełnym zakresie jest to fruktoza, czyli cukier naturalnie występujący w owocach. 

Soki owocowe są też pozbawione skórki, co uniemożliwia dostarczanie do organizmu pożywnego składnika, jakim jest błonnik. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie serwowanie dzieciom owoców w standardowej postaci, a nie w formie soku.

Lepiej zaplanować przygotowanie posiłku wcześniej. Zaplanować listę zakupów, określić wielkość porcji i sprawdzić smaczne i zdrowe przepisy. Poświęcając na to dodatkowe godziny, można uchronić dziecko od problemów ze zdrowiem w przyszłości. 

Jedzenie szkodliwe dla dzieci: nutella

Kremowe, słodkie i orzechowe smarowidło wykorzystuje się na kanapkach lub do różnych rodzajów deserów. Nutella jest reklamowana jako połączenie orzechów laskowych i kakao. Jednak w rzeczywistości w składzie dominuje potężna ilość cukru – stanowi aż 57% masy produktu, a także niezdrowy olej palmowy. Nutella to bomba kaloryczna z wysoką zawartością kalorii, cukru i tłuszczu.

Jedzienie szkodliwe dla dzieci: płatki śniadaniowe

Mimo że wielu rodziców myśli, że to wyjątowo zdrowy posiłek, pełny mleka i zbóż, w rzecywistości większość dostępnych w sklepie płatków śniadaniowych dla dzieci zawiera przed wszystkim cukier oraz inne substancje słodzące. Ilość białka czy witamin jest w nich niewielka. Znacznie lepiejzastąpić je naturalnymi płatkami owsianymi, które można przyrządzić na wiele sposobów.

Owsianka jest bardzo zdrowa, a dodatkow można połączyć ją ze świeżymi owocami, nasionami chia czy orzechami, które jeszcze bardziej podniosą walory zdrowotne posiłku. 


Zobacz też:

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

Po remoncie został ci styropian? Sprawdź, gdzie należy go wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parenting | zdrowie