Tych owoców nie kupuj jesienią i zimą. Ewa Wachowicz tłumaczy, dlaczego
Nie wszystkie owoce warto kupować w okresie jesienno-zimowym. Po niektóre lepiej nie sięgać przez najbliższe miesiące, bo są poddawane zaawansowanej obróbce. O jakich gatunkach mowa? Na ten temat wypowiedziała się Ewa Wachowicz. Ekspertka kulinarna podała także listę owoców, które warto jeść, gdy temperatura za oknami nie rozpieszcza.
Ewa Wachowicz wyjaśniła, jakie owoce warto spożywać jesienią oraz zimą, a których lepiej unikać. Okazuje się, że sięganie po gotowe mrożonki, w okresie, w którym nie można delektować się świeżym rabarbarem, truskawkami czy malinami, nie jest najlepszym pomysłem.
W okresie jesienno-zimowym wybór świeżych owoców w sklepach jest mocno ograniczony. Z tego powodu wiele osób sięga po importowane gruszki, śliwki czy czereśnie, albo sięga po mrożonki.
To bardzo popularne, jednak Ewa Wachowicz uważa, że nie jest to najlepszy wybór, z uwagi na zaawansowaną obróbkę termicznej, której poddawane są owoce. Ma ona na celu wydłużyć świeżość produktu i nadać mu zdrowego wyglądu.
Może cię zainteresować: Jak mrozić koperek, by zachował świeżość? Pudełko po lodach to zły pomysł
Owoce, które warto jeść jesienią i zimą to nie tylko popularne w naszym kraju jabłka. Ewa Wachowicz radzi sięgać po cytrusy i inne egzotyczne owoce: pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty.
Są one bowiem źródłem witaminy C i antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na odporność i ogólny stan organizmu. Warto również skusić się na pomelo czy kaki, ponieważ o tej porze roku są one najsmaczniejsze.
Czytaj również: To najzdrowsze warzywo świata. W Polsce mało znane, choć prababcie się nim zajadały
Jesienią i zimą można sięgać po sezonowe warzywa korzeniowe. Ewa Wachowicz radzi skupić się na marchwi, burakach ćwikłowych i selerze. Produkty te dostarczają bowiem potrzebnych witamin i składników odżywczych.
Seler może być zdrowszym zamiennikiem soli, marchewka zawiera beta-karoten wzmacniający wzrok, a burak żelazo czy magnez. Poza tym można przygotować z nich pyszne sałatki, wykorzystać jako dodatek do mięs oraz dań wegetariańskich.
Zobacz też:
Babcia zawsze podawała mi go na przeziębienie. Piję przez całą jesień i nie choruję
Wyglądają jak rydze, lecz są niejadalne. W ten sposób je odróżnisz
Uważaj na tego grzyba. Gdy trafi do garnka, całkiem zepsuje smak zupy