Reklama
Reklama

Twój laptop jest non stop podłączony do prądu? Uważaj, narażasz się na spore wydatki

Laptop stał się dla wielu osób nieodłączonym elementem codziennego funkcjonowania, zarówno w pracy, jak i w domu. Ceniony za swoją mobilność, tak jak wszystkie urządzenia wymaga jednak ładowania. Co niektórzy stale podłączają go do zasilania. Czy jest to prawidłowe rozwiązanie? Niepoprawne ładowanie laptopa może przynieść w konsekwencji spore wydatki i mowa tutaj nie tylko o wyższych rachunkach za prąd. Dowiedz się więcej na ten temat.

Pytanie o to, czy laptop powinien być stale podłączony do prądu, jest tematem wielu dyskusji. Jako urządzenie do pracy dla wielu osób, często stale wpięty jest do zasilania, aby uniknąć niespodziewanego wyczerpania baterii. Niektórzy nawet na chwilę nie odpinają tego urządzenia od prądu. Okazuje się, że konsekwencje takiego działania mogą okazać się niezwykle kosztowne.  

Laptop stale podłączony do prądu a wysokie rachunki za prąd 

To, ile energii zużywa laptop, zależy od wielu czynników. Między innymi jest to wiek sprzętu oraz charakterystyka poszczególnych komponentów, które się na niego składają. Przeciętny laptop zużywa około 60-70 W energii podczas godziny pracy. Samo naładowanie laptopa zależeć będzie od pojemności baterii. Przeciętnie roczne ładowanie laptopa kosztuje około 70 zł. Jak widać, nie jest to specjalnie duża suma w skali roku.  

Kwota ta może być jednak nieco niższa, jeśli urządzenie nie będzie stale podpięte do zasilania. Laptop podłączony przez całą dobę do ładowarki, nawet nie będąc używanym, pobiera jakąś energię, więc generuje pewne koszty. W skali roku nie są one jednak bardzo wysokie. Nieodłączanie laptopa od zasilania nie generuje więc zawyżonych rachunków za prąd, ale jednak może przyczynić się do innego sporego wydatku.  

Przeczytaj również: Wyłączasz czy usypiasz? Informatyk tłumaczy, co zrobić z laptopem po skończonej pracy

Czy stałe podłączenie do prądu jest dobre dla baterii w laptopie?

Na to, jak długo powinna trzymać bateria w laptopie na jednym ładowaniu, wpływają między innymi takie czynniki jak intensywność korzystania, ustawienia jasności matrycy, stan baterii czy podłączenie dodatkowych urządzeń. Wiele osób uważa, że bateria trzyma długo, jeśli podłączona jest stale do prądu. Niestety jest to powszechny błąd.  

Ciągłe podłączenie laptopa do zasilania ma negatywny wpływ na kondycję baterii, co w konsekwencji może doprowadzić do jej przedwczesnego zepsucia. Ciągłe podłączenie do ładowarki, nawet gdy laptop nie jest użytkowany, sprawia, że bateria stale jest narażona na napięcie, a to w konsekwencji skutkuje skróceniem jej żywotności.  

Taki nawyk prowadzi do tego, że z czasem korzystanie z urządzenia z dowolnego miejsca może nie być możliwe, ponieważ laptop dopiero wtedy faktycznie będzie wymagał stałego podłączenia do prądu. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest kupno nowej baterii. Wiąże się to niestety ze sporym wydatkiem, którego można uniknąć okresowym odłączaniem urządzenia od zasilania.  

Zobacz także: Wystarczy, że zrobisz to, a rachunki za energię elektryczną spadną nawet o 30 proc.

Jak prawidłowo zadbać o baterię w laptopie?  

Właściwie użytkowana bateria w laptopie jest w stanie służyć przez kilka lat. Wszystko zależy od odpowiedniego zadbania o akumulator. Oprócz o niepodłączaniu laptopa na stałe do prądu warto pamiętać również o tym, aby: 

  • Nie rozładowywać laptopa do 0% oraz nie ładować go na 100%. Najlepiej podłączyć do urządzenia ładowarkę, gdy stan baterii wynosi około 20%, a odłączyć ją, gdy urządzenie jest naładowane na około 80-90%. Taka praktyka chroni akumulator przed przegrzewaniem się.  
  • Wraz z końcem korzystania z laptopa, zawsze odłączać od niego zasilacz. Należy jednak pamiętać, aby tak pozostawiony laptop nie posiadał całkowicie rozładowanej baterii. Jej stan powinien wynosić przynajmniej 40%.  
  • Korzystać z wysokiej jakości, dobrze dopasowanej ładowarki. Dodatkowo warto zadbać o wyłączenie dodatkowych funkcji w laptopie, które niepotrzebnie pobierają energię. Warto również dostosować odpowiednią jasność ekranu. 

Zobacz też:

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy