Reklama
Reklama

​Trzymasz lodówkę w piwnicy? Lepiej jej nie podłączaj

Wysokie ceny energii elektrycznej sprawiają, że każdy szuka oszczędności. W naszych mieszkaniach najwięcej prądu zużywają artykuły gospodarstwa domowego, czyli znane nam wszystkim urządzenia AGD. Czy podłączenie lodówki w piwnicy może być sposobem na obniżenie rachunków? Oto powody, dla których lepiej tak nie robić.

Największe pożeracze prądu w domu

Dla wielu osób największymi "pożeraczami" prądu w naszych domach są klimatyzatory, kuchenki indukcyjne czy też piekarniki. Oczywiście jest w tym dużo prawdy, jednak większość tych sprzętów nie jest wykorzystywana przez cały czas. Co więcej, w przypadku klimatyzacji mówimy o poborze jedynie sezonowym — w okresie letnim. Mamy jednak w domach pewne urządzenie, które może nie pobiera najwięcej prądu w krótkim okresie, ale jest podłączone przez cały czas. Chodzi o lodówkę, którą znajdziemy w praktycznie każdym domu. Ze względu na potencjalne oszczędności, niektórzy postanawiają ją podłączyć... w piwnicy w bloku. Czy takie działanie jest możliwe, a przede wszystkim legalne?

Sprawdź również: Zbierz w ogrodzie i zrób domowy ocet. Wystarczą 2 składniki

Dlaczego lepiej nie podłączać lodówki w piwnicy?

Kwestia podłączania lodówki w piwnicy budzi wiele wątpliwości. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie aspekt prawny. Na tym polu najważniejszy będzie regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli znajdą się w nim przepisy zakazujące tego typu praktyk, mamy jasną sytuację. W przypadku, gdy takich regulacji nie ma, decyzję o podłączeniu lodówki w piwnicy musimy podjąć na podstawie innych czynników. Prawdopodobnie najważniejsza w tym przypadku będzie kwestia techniczna.

Chodzi o warunki, jakie panują w piwnicy. O ile niższa temperatura, niż w mieszkaniu, może lepiej wpływać na pracę lodówki, o tyle wyższa wilgoć i brak odpowiedniej wentylacji będą miały wpływ nie tylko na ilość pobranego prądu, ale także pracę urządzenia, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Ostatnim czynnikiem jest kwestia opłat za energię elektryczną w częściach wspólnych. Rozkłada się ona równomiernie na wszystkich mieszkańców, więc obciążamy innych podłączeniem lodówki w piwnicy. Ten aspekt moralny każdy musi jednak przeanalizować sam.

Zobacz też:

Tym sposobem wybielisz zżółknięte trampki po praniu. Wszystko czego potrzebujesz, masz w kuchni

Tego lata otarcia na udach nie będą problemem. Tak pozbędziesz się ich w zaledwie chwilę

Ukryte zastosowanie papieru do pieczenia. Potrafi zdziałać cuda w łazience

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki