To "złośliwy" sobowtór kani. Nie jest trujący, ale paskudny w smaku
Jednym z najsmaczniejszych grzybów, jaki możesz teraz znaleźć w polskich lasach jest kania. Uważaj jednak, bo można ją łatwo pomylić z innym gatunkiem, który jest wyjątkowo paskudny w smaku. Mowa o czubajniku ponurym, który jest do niej łudząco podobny. Różnią się tylko kilkoma szczegółami.
Wybierasz się na jesienne grzybobranie? Zachowaj ostrożność, bo niektóre gatunki grzybów są do siebie bardzo podobne. Nawet drobna pomyłka może kosztować cię życie lub zdrowie, a w mniej drastycznych przypadkach twój posiłek będzie po prostu niesmaczny.
Ta ostatnia sytuacja może mieć miejsce, jeśli pomylisz kanię z czubajnikiem ponurym. Oba grzyby są jadalne, jednak pierwszy smakuje obłędnie, a drugi (lekko mówiąc) nie jest zbyt apetyczny. Lepiej za wczasu zobacz, czym się różnią i naucz się je odróżniać, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Czubajnik ponury (Chlorophyllum olivieri) jest jadalnym grzybem, który należy do tej samej rodziny co kania. Są podobne, zwłaszcza w początkowym stadiu rozwoju, dlatego początkujący grzybiarze mogą mieć problem z odróżnieniem młodych osobników.
Pomyłka może wiele kosztować. Na szczęście nie grozi ona utratą zdrowia, jednak czubajnik ponury ma wyjątkowo gorzki smak, przez co większość osób za nim nie przepada. A przez to może popsuć całe danie.
Może cię zainteresować: Kiedyś jadalny, dziś uznany za trujący. Tego grzyba lepiej nie przynoś z lasu
Wygląd czubajnika ponurego i czubajki kani są na pierwszy rzut oka podobne. Kapelusz pierwszego grzyba równieżjest łuskowaty, kremowy i ma brązowe łuski, przez co bywają mylone.
Gatunki te można jednak łatwo odróżnić po kilku szczegółach m.in. po blaszkach, które u czubajnika ponurego są kremowo-żółte, a wraz z wiekiem ciemnieją do oliwkowego. U kani są natomiast zawsze białe. Czubajnik ponury ma nieco ciemniejszy trzon (bardziej oliwkowy) i ostrzejszy zapach.
Czytaj również: Znalazłeś takiego borowika? Lepiej go nie dotykaj, bo dostaniesz wysoki mandat
Jeśli chodzi o to, gdzie rośnie czubajnik ponury, to gatunek ten jest spotykany w całej Polsce - zazwyczaj od sierpnia do października/ listopada. Najczęściej pod dębami, bukami czy topolami, w lasach liściastych lub mieszanych.
Czubajnik ponury występuje na leśnych łąkach, pastwiskach i polanach, ale można się na niego natknąć nawet w parku czy ogrodzie, o ile gleba jest żyzna i bogata w substancje odżywcze.
Zobacz też:
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien
Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze
Dzięki tym trikom szybko obierzesz czosnek. Tę kuchenną sztuczkę warto znać