Reklama
Reklama

Ten zapach ułatwia zasypianie. Wystarczy kilka kropel, by obudzić się wypoczętym

Wiele osób na co dzień zmaga się z trudnościami w zasypianiu, dlatego też ochoczo poszukiwane są rozwiązania, które mają na celu poradzić sobie z trudnościami z zaśnięciem, a także podnieść jakość snu. Prostym, naturalnym i skutecznym sposobem okazują się być zapachy i olejki eteryczne, które od wieków wykorzystywane są w aromaterapii. Wiele z nich działa uspakajająco, kojąco, a także nasennie. Dowiedz się, po które zwłaszcza warto sięgnąć, jeśli pragniesz zasnąć szybciej.

Higiena snu jest ważna, aby spokojnie zasypiać i jakościowo wypoczywać. Niestety w świecie pełnym bodźców czasami trudno o spokój i warunki, które sprzyjają regeneracji. Niska jakość snu oraz problemy z zasypianiem niosą za sobą długofalowe skutki, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby się wyciszyć i dobrze spać. Niezwykle pomoce są w tym olejki eteryczne. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

Jaki zapach jest dobry na sen? Melisa i lawenda klasykiem relaksu

Aromaterapia przed snem może być skutecznym rozwiązaniem na problemy z zasypianiem oraz jakościowym snem. To naturalny sposób, który niesie e sobą wiele zalet. Między innymi może skracać czas zasypiania, poprawiać jakość i głębokość snu, redukować napięcie, a także wyciszać. To jasny sygnał dla ciała i umysłu, że pora oddać się odpoczynkowi i regeneracji.  

W tym celu warto sięgnąć po klasykę relaksu, która uważana jest za najskuteczniejszy zapach do zasypiania, a mianowicie po zapach lawendy. Jej olejek eteryczny działa uspokajająco, przeciwlękowo, a także usypiająco. Dzięki temu wydłuża czas głębokiego snu. Ponadto obniża ciśnienie i pomaga przy bólach głowy. Wystarczy sięgać regularnie po kilka kropel olejku lawendowego do dyfuzora lub na poduszkę.  

Uspokajająco i kojąco działa także olejek z melisy, który łagodzi odczuwanie codziennego stresu. Pomaga w stanach napięcia emocjonalnego, niepokoju, a także bezsenności. Co więcej, melisa słynie z właściwości rozkurczowych, co przynosi ulgę nie tylko umysłowi, ale również i ciału. Melisa dobrze działa w formie naparu, ale również jako aromatycznej kąpieli z kilkoma kroplami olejku tuż przed snem.  

Zobacz także: Przygotuj wazony na święta. Włóż to do środka, a łatwo usuniesz osad

Co jeszcze pomaga w zasypianiu? Wystarczy kilka kropel 

Kojące nuty melisy i lawendy nie są jedynym rozwiązaniem na problemy z napięciem i bezsennością. Olejki eteryczne z innymi zapachami również potrafią zrelaksować i poprawić jakość snu. Mowa na przykład o rumianku, który łagodzi nerwy i uspokaja, co szczególnie jest ważne przed snem. To także remedium na płytki sen i wybudzenia nocne. Jego łagodny zapach, koi i jest idealny na wieczór. Warto sięgać po niego w postaci naparu, olejku rumiankowego, a także aromatycznych saszetek, które można umieścić pod poduszką.  

Na uwagę zasługuje także jaśmin, który sprzyja uczuciu odprężenia oraz równowagi emocjonalnej. Ten kwiatowy zapach znany jest powszechnie jako jeden ze składników perfum, ale okazuje się, że jest on również skuteczny w walce z bezsennością. Pomaga bowiem obniżyć poziom stresu, zmniejszyć uczucie lęku i poprawić jakość snu. Warto stosować kilka kropki olejku z jaśminu do dyfuzora. Nie należy jednak przesadzać z ilością, gdyż jaśmin posiada intensywny i trwały zapach.  

Na problemy ze snem warto również wypróbować olejek z Palo Santo, czyli "świętego drzewa". To prosta droga do uspokojenia emocji, harmonii i wyciszenia. Jego aromat jest lekko cytrusowy i żywiczny, przez co koi zmysły i relaksuje. Palo Santo jest dobrze znane między innymi osobom, które uprawiają jogę lub medytują. Chętnie wykorzystywane jest w postaci kadzidełek lub olejku.  

Może cię zainteresować: Ubrania po wyjęciu z szafy brzydko pachną? Połóż to na półce, a zapomnisz o problemie

Zobacz też:

Tak usuniesz nawet najtrudniejszy tłuszcz z piekarnika. Będzie błyszczał na długo po świętach

Bez trudu usuniesz nawet uporczywy tłuszcz z okapu. Zapomnij o czasochłonnym szorowaniu

Nieprzespane noce będą tylko wspomnieniem. Połóż to pod prześcieradło, a zaśniesz jak dziecko

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie