Reklama
Reklama

Ten grzyb zadziwia grzybiarzy. Wyglądaj jak po pożarze. Czy jest jadalny?

Czernidłak kołpakowaty nie zachęca swoim wyglądem do zerwania i spożycia. Po pierwszym rzucie oka można stwierdzić, że to pozostałość po pożarze. To ze względu na charakterystyczne, czarne opalenia na rantach kapelusza. Jednak, czy czernidłak kołpakowaty rzeczywiście jest niejadalny?

Czernidłak kołpakowaty jest okazem, na który można się natknąć przede wszystkim, przechadzając się po łąkach i trawnikach, czy przy nieużytkach, gdzie znajduje się żwir. Młode owocniki można rozpoznać po białych cylindrach wyłaniających się z ziemi i formujących w dzwonkowate kapelusze.

Owocniki coprinus comatus pojawiają się w większych skupiskach i wyrastają w okresie od kwietnia aż do listopada. Ze względu na wygląd czernidłak kołpakowaty jest często mylony z czubajką kanią. Okaz zalicza się do grzybów blaszkowych.

Jak rozpoznać czernidłaka kołpakowatego?

Kapelusze czernidłaka kołpakowatego są białe i pokryte łuskami. Blaszki są również białe, potem różowe, a w końcu czarne i zamieniają się w ciecz wypełnioną zarodnikami. Co ciekawe ten gatunek jest niezwykły, ponieważ zmienia kolor na czarny i rozpuszcza się w ciągu kilku godzin po zebraniu lub złożeniu zarodników.

Czy czernidłak kołpakowaty to jadalny grzyb?

Czernidłak kołpakowaty jest jadalny, jednak nie na każdym etapie swojego rozwoju. Ze względu na auto trawienie blaszek i kapelusza okaz powinien być zjedzony zaraz po zebraniu. Z powodu specyfiki czernidłaka kołpakowatego jego przechowywanie jest utrudnione.

Do spożycia nadają się te czernidłaki kołpakowate, których kapelusze nie zaczęły się jeszcze otwierać. W momencie, gdy grzybiarz zauważy, że brzegi kapelusza są wzniesione, a blaszki przybierają ciemny kolor, jest znak, że okaz nie powinien być już spożywany.

Jakie ryzyko jest związane ze spożywaniem czernidłaka kołpakowatego?

W przypadku czernidłaka kołpakowatego jest duże ryzyko pomylenia okazu z niejadalnymi grzybami. To dlatego, że  coprinus comatus zalicza się do grupy blaszkowatych. Co więcej, czernidłaka kołpakowatego nie powinno się zbierać w pobliżu dróg, parkingów, czy śmietników lub wysypisk.


Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby