Te swetry najszybciej się mechacą. Uważaj podczas zakupów
Jesienno-zimowy okres to czas, gdy najchętniej wkładamy na siebie ciepłe i miękkie swetry. Jednak po czasie mogą one się mechacić i kulkować. Warto więc już na etapie zakupu ubrania zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest on zrobiony i czy ma większe predyspozycje do zniszczeń niż inne tkaniny. Podpowiadamy, jaki sweter wybrać.
Mechacenie się ubrań to powszechny problem, dotyczący wielu rodzajów tkanin. Jest to naturalny proces, który zachodzi na skutek tego, że materiał pracuje podczas jego noszenia. Rozciągając tkaninę, naruszamy krótsze włókna materiału, które pod wpływem tarcia zaczynają się plątać. W rezultacie powstają drobne kuleczki oraz pętelki na powierzchni naszego ukochanego swetra.
Oczywiście niektóre dzianiny i materiały są bardziej podatne na mechacenie się niż pozostałe. Jednak nie świadczy to o ich niższej jakości. Często wynika to z tego, że bardziej miękkie i luksusowe włókna są delikatnie skręcane w momencie przekształcania ich w przędzę wełnianą, dzięki czemu mogą zachować swoją miękkość i lekkość. Niestety równocześnie może się to przyczyniać do większego mechacenia się swetra.
Warto więc wiedzieć, które rodzaje wełny najłatwiej się mechacą. Oto one:
- Kaszmir - to materiał wysokiej jakości, który pozyskiwany jest z himalajskich kóz górskich. Jest on niezwykle miękki, ale łatwo się mechaci i nie jest tak przewiewny, jak pozostałe rodzaje wełny. Dodatkowo jest on dość podatny na zniszczenia, więc wymaga od nas delikatniejszego traktowania.
- Wełna owcza - także się mechaci, jednak z czasem coraz mniej. Jest to częsty wybór, słynący z tego, że materiał jest nie tylko niezwykle trwały, ale i daje nam dużo ciepła.
Natomiast jeżeli chcemy wybrać rodzaje wełny mniej podatne na mechacenie, to powinniśmy sięgnąć po:
- Moher - jest on pozyskiwany z kóz angorskich. Jest to materiał bardzo puszysty, elastyczny i miękki. To także wełna odporna na kurczenie się i zabrudzenia.
- Merino - to najwyższej jakości wełna pozyskiwana z owiec merynosów. Ma drobniejsze, bardziej miękkie i dłuższe włókna niż inne rodzaje wełny, dzięki czemu jest mniej podatna na mechacenie.
- Alpaka - pozyskiwana jest oczywiście od alpak. To wełna lekka, ciepła i zdecydowanie bardziej jedwabista niż wełna owcza. W dodatku jest ona trwała i hipoalergiczna.
- Angora - jest puchata i miękka. Co więcej, jej puste włókna sprawiają, że jest nie tylko puszysta, ale i delikatna oraz mniej podatna na linienie. Warto także wspomnieć, że świetnie zatrzymuje ciepło i doskonale odprowadza wilgoć.
Czytaj również: Zamiast płacić za perfumy do prania, zrób je samodzielnie. Wystarczy kilka złotych
Oprócz wyboru odpowiedniej wełny musimy także odpowiednio zadbać o nasze ubrania, aby zachowały swój oryginalny wygląd i właściwości.
W tym celu zaleca się, aby wełniane swetry prać ręcznie, co pozwoli zapobiec mechaceniu i kulkowaniu się odzieży. Jednak jeżeli nie mamy na to czasu albo warunków, możemy skorzystać z pralki. Wtedy jednak musimy pamiętać o kilku zasadach:
- Używajmy programu przeznaczonego dla wełny. Jeżeli urządzenie nie posiada takiego ustawienia, wybierzmy cykl delikatny.
- Do prania używajmy delikatnego detergentu, który przeznaczony jest dla wełny.
- Nie przeładowujmy pralki, ponieważ nie zostawiamy wtedy zbyt wiele miejsca na ruch dla swetrów. W rezultacie ocierają się one o siebie i co za tym idzie, także się w ten sposób kulkują.
- Odzież zawsze obracajmy na lewą stronę. Dzięki temu nasze swetry nie będą się nadmiernie przecierały.
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle