Reklama
Reklama

Sfilcowany sweter da się uratować. Wystarczy jeden produkt, który znajdziesz w łazience

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy szczególnie często nosimy ciepłe i miękkie swetry. Jednak z czasem stają się one nieprzyjemne w dotyku i szorstkie. Zazwyczaj dzieje się tak, ponieważ filcują się one na skutek nieprawidłowej pielęgnacji lub nieodpowiedniego prania. Sprawdź, jak uratować zniszczony sweter i sprawić, by odzyskał swój pierwotny wygląd.

Swetry, szczególnie te wykonane z naturalnych włókien, zapewniają nam zimą więcej ciepła i komfortu. Jednak najpopularniejszym problemem związanym z tymi ubraniami jest ich sfilcowanie. Podpowiadamy, jak temu zapobiec i co zrobić, aby uratować nasz zniszczony sweter.

Dlaczego swetry się niszczą?

Popularnym błędem, który sprawia, że swetry się niszczą, jest po prostu ignorowanie informacji zawartych na metkach, które podpowiadają nam między innymi, w jakiej temperaturze je prać. Zdarza się często, że ustawiamy nie tylko zbyt wysoką temperaturę prania, ale i także zły program, co znacząco wpływa na późniejszy wygląd naszych ubrań. Co więcej, niektóre swetry mogą w ogóle nie nadawać się do prania w pralce i włożenie ich do bębna urządzenia, może całkowicie je zniszczyć.

Zazwyczaj w rezultacie takich działań, nasze swetry są sfilcowane. Oznacza to, że włókna ciuchów są zmechacone, zbite, sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Często taki sweter spisujemy już na straty. Jednak mało kto wie, że można go uratować za pomocą prostych, domowych metod.

Czytaj również: Zamiast płacić za perfumy do prania, zrób je samodzielnie. Wystarczy kilka złotych

Jak uratować sfilcowany sweter?

Sfilcowany sweter możemy naprawić dzięki prostym sposobom, które możemy wypróbować we własnym domu. Jeden z trików wymaga od nas zanurzenia ubrania w misce z ciepłą wodą, szklanką mleka i z dodatkiem delikatnego szamponu dla niemowląt. Sweter pozostawiamy w tej mieszance na 3 godziny, a później dokładnie płuczemy i możemy cieszyć się ponownie jego miękkim materiałem.

Innym sposobem jest użycie wody po gotowanej fasoli. W momencie, gdy ona ostygnie, wsadzamy do niej sweter i pozostawiamy tak na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu płuczemy ubranie wodą z dodatkiem gliceryny.

Kolejną popularną metodą jest zamoczenie sfilcowanego swetra i owinięcie go folią spożywczą. Tak przygotowane ubranie wkładamy do zamrażarki na kilka godzin.

Jak dbać o swetry?

Odpowiednie przechowywanie swetrów oraz dostosowanie się do kilku zasad może zapobiec wielu zniszczeniom ubrań i zachować na dłużej ich oryginalny wygląd. Oto parę kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  • Cięższe swetry przechowujmy złożone na półkach, ponieważ wieszaki mogłyby je rozciągać oraz nieestetycznie wypychać na ramionach. Natomiast lekkie ubrania najlepiej będzie powiesić na zaokrąglonych wieszakach.
  • Swetry z naturalnych tkanin lepiej się sprawują, kiedy są wietrzone między kolejnym użyciem lub przed włożeniem do szafy, np. na balkonie. Równocześnie zapobiegniemy zalęgnięciu się moli, które preferują wilgotne i ciepłe środowisko.
  • Starajmy się nie prasować swetrów, a jeśli bardzo zależy nam na rozprostowaniu zagnieceń, możemy użyć specjalnego programu do delikatnych tkanin i umieścić cienką ściereczkę między żelazkiem a materiałem.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby