Reklama
Reklama

Ustaw w szafce, a mole spożywcze wyniosą się na dobre

Mole spożywcze to popularny problem, który może wystąpić w każdej kuchni. Warto wiedzieć, skąd biorą się szkodniki oraz w jaki sposób można się ich pozbyć. Ich obecność może mieć negatywny wpływ na zdrowie naszej rodziny. Poznaj jeden prosty sposób, dzięki któremu skutecznie usuniesz je ze swojego domu na zawsze.

W twojej kuchni zaczęły pojawiać się małe, brązowo-szare owady, które przypominają ćmy? To mogą być mole spożywcze. Sprawdź, skąd biorą się w kuchni i w jaki sposób możesz się ich pozbyć.

Skąd biorą się mole spożywcze?

Mole spożywcze mogą pojawić się w naszych domach przez zainfekowaną przez nie żywność. Mogą trafiać do produktów już na poziomie produkcji. Co więcej, mole mogą poruszać się przez wentylację lub wlecieć przez okno z innego domostwa.

Najczęściej mole spożywcze można zauważyć w naszych kuchniach w suchych produktach. Owady szukają miejsc, w których możliwe jest złożenie jaj. Sypki pokarm najczęściej przechowuje się w temperaturze pokojowej. Dzięki temu stanowi dla larw moli spożywczych doskonałe miejsce do rozwoju.

Najczęściej owady mogą pojawiać się w mące, cukrze, produktach zbożowych kaszach, ryżu, a nawet w suszonych owocach, bakaliach i słodyczach.

Czytaj również: Zrób domowy środek do czyszczenia telewizora. Obraz będzie ostry jak nigdy

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Pierwszym krokiem do pozbycia się moli spożywczych jest dokładne wysprzątanie kuchni. Wszystkie zainfekowane produkty należy wyrzucić, a szafki dokładnie umyć.

Do czyszczenia szafek najlepiej sprawdzi się ocet winny. Skutecznie odstrasza on mole, ponieważ owady nie znoszą jego zapachu. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1, a następnie przetrzeć taką substancją wszystkie szafki.

Aby uniknąć problemu w przyszłości, dobrze jest stosować szczelnie zamykane pojemniki na suchą żywność. Dzięki nim mole nie będą miały pożywki do rozwoju oraz miejsca do składania nowych jaj.

Może cię zainteresować: Kosztuje kilka złotych, a działa jak profesjonalny pochłaniacz wilgoci

Co zrobić, kiedy mole wracają?

Problem moli spożywczych może być bardzo uciążliwy. Jeśli owady notorycznie wracają do naszych szafek, może być konieczne zastosowanie pułapki. Można ją wykonać z naturalnych składników, które nie wpłyną na przechowywaną w szafkach żywność.

Do niewielkiej miseczki należy wlać ocet winny oraz dodać kilka kropli olejku lawendowego, cytrynowego lub goździkowego. Naczynie wstawiamy do szafki, w której znajdują się suche produkty. Dzięki niej mole spożywcze będą trzymać się z daleko od naszej kuchni.

Zobacz też:

Wystarczy odrobina do porannej kawy. Boczki znikną znacznie szybciej

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki