Reklama
Reklama

Kosztuje kilka złotych, a działa jak profesjonalny pochłaniacz wilgoci

Wilgoć w domu to niemały problem, ponieważ wpływa ona negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, sprzyjając rozwojowi pleśni i roztoczy. Kłopot ten szczególnie często pojawia się w łazience oraz kuchni. Powodów takiego zjawiska może być kilka i warto usunąć wilgoć jak najszybciej. Podpowiadamy, jak to zrobić i w jaki sposób przygotować własny, domowy pochłaniacz wilgoci.

Nieprawidłowa wentylacja często sprawia, że w domu zaczyna gromadzić się wilgoć. Jest ona niebezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ powoduje rozwój pleśni, grzybów i roztoczy. W takiej sytuacji warto przygotować własny pochłaniacz wilgoci do domu, który będzie kosztował zaledwie kilka złotych, a przyniesie niesamowite efekty. Sprawdź, jak to zrobić.  

Jak zapobiegać wilgoci w mieszkaniu?

Oczywiście, zamiast walczyć z problemem, warto podjąć działania profilaktyczne, które pomogą nam zapobiegać wilgoci w mieszkaniu. W tym celu powinniśmy:

  • Po każdej kąpieli czy intensywnym gotowaniu dobrze wywietrzyć pomieszczenia. Oprócz tego warto regularnie wietrzyć całe mieszkanie, dbając o to, by panowała w nim temperatura około 20 stopni Celsjusza.
  • Skontrolować systemy wentylacyjne, upewniając się, że wszystkie kratki są czyste oraz drożne.
  • Regularnie wycierać okolice wanny, prysznica i zlewu tak, aby nie gromadziła się tam woda.
  • Rozpocząć uprawę roślin, które pochłaniają wilgoć i oczyszczają powietrze.

Czytaj również: Jak utrzymać ładny zapach w mieszkaniu? To chyba najtańszy odświeżacz powietrza, jaki widziałam

Domowy pochłaniacz wilgoci. Jak go samodzielnie zrobić?

Jednak w przypadku, gdy wilgoć jest już naszym aktualnym problemem, możemy sięgnąć po domowe sposoby, dzięki której się jej pozbędziemy. Sprawi to, że nie tylko usuniemy problem, ale i zaoszczędzimy czas i pieniądze, nie kupując drogich produktów w sklepach.

Do stworzenia własnego pochłaniacza wilgoci wystarczą nam rzeczy, które większość osób ma w domu. W tym przypadku bardzo pomocny będzie np. ryż. Woreczek z nim umieszczamy na parapecie, rozkładamy w łazience lub w szafie, w zależności od tego, który obszar został zaatakowany przez wilgoć. Co więcej, jeśli wymieszamy ryż z kilkoma kroplami olejku eterycznego, to zadziała on także jako odświeżacz powietrza.

Kolejnym świetnym domowym sposobem jest rozłożenie w mieszkaniu misek lub słoików, które wypełnimy sodą oczyszczoną. Przykrywamy je gazą i umieszczamy w problematycznych miejscach, dzięki czemu wchłonie ona nadmiar wilgoci. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że gdy soda już stwardnieje, to powinniśmy wymienić ją na nową. W tej samej roli świetnie sprawdzi się sól, a także sproszkowana kreda.


Zobacz też:

Przypaliłeś żelazko? Wystarczy, że posypiesz tym deskę, a będzie jak nowe

Są zdrowe i smaczne, a jednak nie każdy powinien je jeść. Komu mogą szkodzić?

Tak zimą trzepały dywany nasze babcie. Sekret tkwi w jednym szczególe

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki