Reklama
Reklama

Te grzyby są już w lasach w całej Polsce. Tu znajdziesz ich najwięcej

Wakacje to czas, w którym sezon na grzybobranie nabiera tempa. Zapaleni grzybiarze z niecierpliwością zaglądają do lasów w poszukiwaniu dorodnych okazów. Wielu z nich szczególnie wypatruje czubajki kani, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych grzybów rosnących w polskich lasach. W lipcu pojawiają się już pierwsze sztuki, dlatego dowiedz się, gdzie ich szukać.

Kania to prawdziwa gratka dla każdego grzybiarza, która szczególnie ceniona jest w dietach wegańskich, wegetariański, ale również i w tradycyjnych. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że tak wiele osób wypatruje w polskich lasach tego charakterystycznego grzyba na chudej i długiej nóżce. Jako że czubajka kania powoli zaczyna pojawiać się w lasach, dobrze wiedzieć, jak i gdzie jej szukać.  

Jak wygląda czubajka kania? Zwróć uwagę na te szczegóły

Czubajka kania charakteryzuje się dość rozpoznawalnym wyglądem. Osiąga nawet 20-30 cm wysokości i posiada kapelusz z wyraźnym, odstającym garbem (czubkiem) na środku. Jest on w kolorze kremowym i pokrywają go brązowe łuski. Jego średnica wynosi nawet 30 cm. Blaszki znajdujące się w spodniej części kapelusza są jasnokremowe i gęste. 

Trzonek czubajki kani jest zaś dość smukły i prosty. Tuż pod kapeluszem posiada ruchomy pierścień. Miąższ kani jest koloru białego i nie zmienia barwy pod naciskiem. Ponadto charakteryzuje się delikatnym, orzechowym aromatem.  

Pomimo swojego rozpoznawalnego wyglądu, czubajka kania często mylona jest z trującym grzybem, jakim jest muchomor sromotnikowy. Młode okazy przypominają wyglądem kanię, jednak nie posiadają łusek na kapeluszu, a ich pierścień jest nieruchomy. Należy więc zwracać uwagę na takie szczegóły i zbierać tylko te okazy, do których ma się stuprocentową pewność.  

Zobacz także: Grzybów jest tyle, że można się na nich potknąć. Grzybiarze z tego uzdrowiska zacierają ręce

Gdzie rosną kanie? Miejsca występowania czubajki kani

Kania uważana jest przez grzybiarzy za rarytas, dlatego wiedza o tym, gdzie jej szukać, jest na wagę złota. Ten gatunek grzyba znaleźć można w całej Polsce i to w dodatku w różnych typach lasów. Tak więc warto szukać ich, zarówno w tych liściastych oraz iglastych, jak i mieszanych.  

Najczęściej można je znaleźć na obrzeżach lasów, a także na leśnych polanach oraz łąkach, które znajdują się w pobliżu drzew. Sporo grzybiarzy nie znajduje kani, gdyż błędnie poszukuje ich w gęstym lesie, te zaś preferują rzadkie zarośla oraz dość dobrze nasłonecznione miejsca. 

Skupiska czubajki kani najlepiej poszukiwać na piaszczystych i gliniastych glebach, gdyż gatunek ten preferuje przepuszczalne podłoża ze związkami wapnia. W lasach pojawia się zazwyczaj od lipca do późnej jesieni, dlatego też słychać już pierwsze głosy, z różnych części krajów, na temat pierwszych zbiorów kani.  

Tak jak w przypadku innych gatunków, najlepiej wypatrywać ich po ciepłych i deszczowych dniach. Znalezienie w lesie czubajki kani sprawia ogromną radość większości grzybiarzy, gdyż te zachwycają swoim wyglądem oraz wszechstronnością zastosowania. Najczęściej przyrządza się je smażone w panierce z jajka i bułki tartej, niczym schabowe. 

Sprawdź też: Gdzie są grzyby w Wielkopolsce? Stąd grzybiarze wracają z pełnymi koszykami

Zobacz też:

Jak oczyścić grzyby przyniesione z lasu? Nie wszystkie można myć

​Takie grzyby powinni jeść seniorzy. Są lekkostrawne i najzdrowsze ze wszystkich

Myjesz maliny przed jedzeniem? Ekspert wyjaśnia, czy to konieczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby