Taki chleb jest zdrowszy od świeżego. Trudno w to uwierzyć, ale to prawda
Świeży bochenek chleba według wielu osób jest lepszym rozwiązaniem niż jego mrożony odpowiednik. Okazuje się jednak, że zamrożone pieczywo ma wiele zalet i nie są one jedynie związane z zachowaniem świeżości produktu. Sprawdź, dlaczego mrożony chleb jest zdrowy i co zrobić, aby korzystać z pełni jego właściwości.
Zamrażanie chleba niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki temu nie tylko możemy cieszyć się nim przez dłuższy czas, ale i zadbać o swoje zdrowie. To dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z niektórymi chorobami. Dla tej grupy mrożony bochen jest znacznie lepszy niż świeże pieczywo prosto z piekarni. Sprawdź, z czego to wynika.
Mrożenie chleba wbrew pozorom to całkiem dobre rozwiązanie. Oczywiście jest to głównie sposób, dzięki któremu możemy przedłużyć jego świeżość, gdyż kupione w piekarni pieczywo po kilku dniach traci na smaku, staje się twarde, a czasem nawet pleśnieje.
Jednak zamrożenie chleba nie tylko pozwala zachować smak i jakość pieczywa na długie tygodnie, ale i może wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Zwłaszcza gdy jesteśmy osobami, które muszą kontrolować poziom cukru. Co więcej, rozmrażane pieczywo ma więcej cennych wartości niż świeży chleb.
Czytaj również: Tak wybierzesz najsłodsze pomarańcze. Jeden szczegół ma znaczenie
Chcąc cieszyć się korzyściami, wynikającymi z mrożenia chleba, musimy wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzać ten proces, aby pieczywo pozostawało smaczne, a także nie utraciło swoich wartości. Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest podzielenie chleba na porcje, zanim go zamrozimy. Najwygodniej będzie od razu pokroić go na kromki, dzięki czemu w razie potrzeby będziemy mogli wyjąć określoną porcję, a nie cały bochenek.
Warto również każdą z tych porcji zapakować w foliowe woreczki na żywność. Mniej polecane są papierowe opakowania, które często przyklejają się do mrożonego pieczywa. Warto również wiedzieć, że chleb może być w zamrażarce przez około 3-5 miesięcy, a później zaczyna on tracić na swojej jakości.
Musimy także wiedzieć, jak prawidłowo rozmrażać chleb. Jeżeli są to pojedyncze kromki, to możemy je potem po prostu włożyć do tostera, aby po chwili cieszyć się smacznym chlebem. Można także rozmrozić bochen po prostu w temperaturze pokojowej. Po kilku godzinach będzie on zdatny do spożycia. Inną opcją jest podpieczenie całego chleba w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 40 minut.
Chleb mrożony jest zdrowy, ponieważ podczas procesu zamrażania go, a następnie podgrzewania, zmianie ulega jego skład chemiczny. Dotyczy to głównie struktury skrobi, ponieważ takie pieczywo zyskuje większą zawartość tak zwanej skrobi opornej.
Jest ona rodzajem skrobi, której nie trawimy w żołądku, ale jest ona pochłaniana przez dobre bakterie jelitowe. Skrobia oporna wspiera rozwój zdrowego mikrobiomu, dzięki czemu nasz układ trawienny lepiej funkcjonuje. Dodatkowo wpływa to na zmniejszenie indeksu glikemicznego chleba, więc po zjedzeniu go poziom cukru we krwi nie będzie gwałtownie rósł.
Właściwość ta jest szczególnie ważna dla osób, które borykają się z cukrzycą lub insulinoopornością. W tym przypadku rozmrażany chleb jest dla nich lepszą opcją niż świeże pieczywo.
Zobacz też:
Biegnij do garażu i przetrzyj tym kabinę prysznicową. Na długo pożegnasz kamień i osad
Masz takie bombki na choince? Uważaj, mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Natrzyj tym łopatę przed odśnieżaniem. Usuniesz śnieg w mgnieniu oka