Reklama
Reklama

​Tak usuniesz robaki z czereśni. Banalnie proste i nie wymaga krojenia

Powoli rozpoczyna się sezon na czereśnie, jednak wiele osób rezygnuje z jedzenia tych owoców ze względu na możliwość znalezienia w nich robaków. Niektórzy stawiają na czasochłonne krojenie i sprawdzanie każdego kawałka. Poznaj sposób na usunięcie robaków z czereśni, w którym praktycznie nic nie trzeba robić.

Nasionnica trześniówka. To on ją znajdziemy w czereśniach

W owocach czereśni najczęściej możemy spotkać larwy nasionnicy trześniówki. Jest to gatunek muchówki z rodziny nasionnicowatych. Dorosłe osobniki najczęściej składają jaja właśnie na owocach czereśni, ale także wiśni. Następnie po 10-14 dniach wykluwają się z nich białe larwy o długości około 4 mm. To właśnie te robaki odstraszają wiele osób od tych pysznych owoców. Jeden ze sposobów to uniknięcie tych szkodników, a drugi wiąże się z ich usuwaniem z czereśni bez konieczności krojenia każdej z nich.

Sprawdź również: Kosztuje 3 zł, a wysusza mech i chwasty na wiór. Kostka brukowa będzie jak nowa

Jak uniknąć szkodników w owocach?

Pierwszy sposób dostępny jest jedynie dla tych, którzy mają własne drzewka owocowe. Chodzi oczywiście o opryski, które wykonuje się tydzień po kwitnięciu akacji. Dzięki temu dorosłe osobniki nasionnicy trześniówki nie złożą jaj na owocach, a z nich nie wyklują się larwy. Jednak nie każdy decyduje się na taki krok ze względu na chęć zbierania jak najbardziej ekologicznych owoców. Można również skorzystać z metod takich, jak przekopywanie ziemi, by pozbyć się nasionnicy trześniówki z gleby, ale co w przypadku, gdy nie wiemy, jak były traktowane drzewka i owoce przez sadowników?

Sprawdź również: Przed pójściem spać, wlej to do muszli. Rano toaleta będzie czysta jak szwajcarskie jezioro

Banalny sposób na usunięcie robaków z czereśni

To jest niezwykle prosty, a zarazem bardzo skuteczny sposób na pozbycie się robaków z czereśni. W dodatku praktycznie nic nie musimy robić. Wystarczy, że nasze czereśnie umieścimy w dużej misce i zalejemy zimną wodą. Odstawiamy owoce na minimum 30 minut, a najlepiej na godzinę. Możemy także wstawić je do lodówki. Po tym czasie larwy zaczną odczuwać brak powietrza, będą wychodzić z owoców i się topić. Następnie wystarczy wyjąć czereśnie za pomocą łyżki cedzakowej i cieszyć się ich pysznym smakiem bez robaków.

Zobacz też:

​Dietetyk ostrzega: to najgorsza czekolada. Niestety kupujemy ją dość często

Masz skierowanie do sanatorium? Sprawdź, ile będziesz czekać

Nie tylko zdobi balkon, ale też pomoże na ból. Tak zrobisz leczniczy napar

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby