Kosztuje 3 zł, a wysusza mech i chwasty na wiór. Kostka brukowa będzie jak nowa
Kostkę brukową na posesji trudno utrzymać w idealnym stanie. Aby była zadbana, musisz na bieżąco usuwać mech i chwasty, wyrastające w spoinach między jej szczelinami. Ręczne plewienie jest czasochłonne, a chemiczne preparaty mogą niszczyć nawierzchnię. Lepiej spróbuj więc pozbyć się niechcianych roślin bezpiecznym domowym sposobem za 3 zł.
Kostka brukowa jest trwała i odporna na różnorodne warunki atmosferyczne - od mrozów po upały. Dobrze znosi też obciążenia, dzięki czemu jest świetnym materiałem na podjazd wokół domu. Tym bardziej, że może świetnie się prezentować, o ile jest dopasowana stylem do budynku i zadbana.
Niestety w spoinach między szczelinami w kostce brukowej regularnie wyrastają mech i chwasty, co obniża jej ogólną estetykę, tak więc trzeba się ich regularnie pozbywać. Niekoniecznie jednak musisz do tego używać chemicznych preparatów.
Może cię zainteresować: Czyścisz płytę indukcyjną w ten sposób? Pożegnasz się z nią szybciej, niż myślisz
Ten domowy sposób na chwasty jest skuteczny w walce z niechcianymi roślinami, a kosztuje tylko 3 złote. Nie domyślasz się jeszcze, o jaki produkt chodzi? Oczywiście o ocet spirytusowy o stężeniu od 10 do 20 procent, który masz w swojej kuchennej szafce. Ten sam, który pomaga także doczyścić plamy i uporczywe osady z domowych sprzętów.
Nie wszyscy wiedzą, że kolejnym z nietypowych zastosowań octu jest zdolność do usuwania zieleni spomiędzy spoin kostki brukowej (mchu, trawy łąkowej, perzu, osetu). Aby się o tym przekonać, musisz jedynie zrobić samodzielnie oprysk na jego bazie.
Oprysk, który pomoże pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej, przygotujesz łącząc ocet z wodą w proporcjach 2:1. Pamiętaj, aby zawsze wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie.
Kiedy już to zrobisz, przelej mieszankę do butelki z atomizerem, aby łatwiej było ci rozprowadzać oprysk między spoinami kostki brukowej. Spryskuj nim obszary porośnięte przez mech i chwasty raz na 6-8 dni.
Po 2-3 zabiegach zauważysz, że rośliny wolniej odrastają i jest ich znacznie mniej. I pamiętaj, aby ostrożnie używać oprysku z octu w pobliżu roślin ozdobnych, bo przypadkowy kontakt z preparatem może doprowadzić do ich zniszczenia.
Czytaj również: Zamiast pakować kanapki, rozłóż na parapecie. Uciążliwy problem zniknie
Oprysk z octu wykonuj w słoneczny, bezwietrzny dzień, kiedy temperatura oscyluje w granicach minimum 15 stopni Celsjusza. Taka pogoda potęguje bowiem wysuszające właściwości preparatu, co ułatwia usuwanie niechcianej roślinności i jednocześnie nie sprzyja jego rozprzestrzenianiu się na rośliny ozdobne.
Najlepiej rób to w południe, a nie o poranku i nigdy po deszczu, ponieważ wilgoć w postaci rosy czy deszczu rozciencza oprysk. To zaś na pewno nie poprawia jego skuteczności.
Zobacz też:
Weź z kuchni i dosyp do prania. Czarne ubrania nie będą blaknąć
Patent leśników na kleszcze. Ten gadżet kupisz za 3 zł
Osy zakłócają ci spokój? Spryskaj tym meble ogrodowe, a więcej się nie zbliżą