Reklama
Reklama

Tak sprawdzisz, czy truskawki są z Polski. Wystarczy, że zerkniesz pod szypułkę

Powoli w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się uwielbiane przez wszystkich truskawki. Najchętniej wybierane są te z Polski. Tylko jak wiedzieć, które to są, kiedy na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają niezwykle soczyście i apetycznie? Nie jest to łatwe, ale na szczęście wciąż możliwe. Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę, która pomoże rozróżnić polskie truskawki od tych z importu.

Truskawki pochodzące z Polski uchodzą za jedne z najlepszych w Europie, a może i na świecie. Zachwycają rozmiarem, kolorem, a przede wszystkim smakiem. Słodkie i kwaśne jednocześnie. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poszukuje ich na półkach sklepowych i na straganach. Jak więc je rozpoznać, skoro w łatwy sposób można nabyć również truskawki z importu?  

Kiedy sezon na polskie truskawki?  

Truskawki kojarzą się ze słonecznymi dniami i zbliżającą się perspektywą wakacji. Ich soczysty i słodki smak, a do tego intensywny aromat sprawiają, że są ulubionym owocem wielu osób. Nic więc w tym dziwnego, że niektórzy są spragnieni tego smaku lata i już teraz kupują truskawki.  

Warto jednak zadać sobie pytanie, czy to już rzeczywiście jest na to odpowiedni czas. Znana dziennikarka i edukatora żywieniowa, Katarzyna Bosacka wyjaśniła w jednym ze swoich wpisów, kiedy można mówić o sezonie na truskawki oraz jak rozpoznać, czy te rzeczywiście pochodzą z Polski.  

Choć w sklepach można już zauważyć liczne opakowania z tymi owocami, nie oznacza to wcale początku sezonu. Katarzyna Bosacka wyjaśnia, że polskie truskawki gruntowe pojawiają się w sprzedaży około połowy czerwca. Zaznacza jednak, że teraz również można kupić polskie truskawki, ale są one bardzo drogie i przy tym szklarniowe.  

Na początek sezonu wpływa jednak przede wszystkim pogoda, dlatego trudno określić, kiedy rzeczywiście w sklepach zaczną pojawiać się polskie truskawki gruntowe. Warto pamiętać, że są takie regiony w Polsce, w których mikroklimat sprzyja szybszemu dojrzewaniu owoców. Bez względu na to, warto wiedzieć, jak można rozpoznać polskie owoce, aby nie kupić nieświadomie tych z importu. 

Przeczytaj również:  Więcej nie umyjesz owoców zwykłą wodą. Zrób ten roztwór, by usunąć wosk i pestycydy

Wystarczy zajrzeć pod szypułkę, aby rozpoznać polskie truskawki  

Zanim sezon na polskie truskawki ruszy na całego, w sklepie z łatwością można nabyć te pochodzące z importu, między innymi z Hiszpanii, Grecji czy Cypru. Poszukując tych z polskich upraw, przed zakupem warto zweryfikować kraj pochodzenia na opakowaniu bądź na skrzynce. To, co wyróżnia owoce z importu to również niska cena, nawet przed startem sezonu. 

Cenną wskazówką będą również szypułki, które w łatwy sposób można sprawdzić, jeśli truskawki kupowane są luzem lub w kobiałkach. Warto wtedy zwrócić uwagę na kolor oraz ogólny wygląd szypułki. Jeśli ta jest zwiędnięta, trudno odchodzi od truskawki i jej kolor jest matowy, oznacza to, że owoce przebyły długą drogę, aby do nas dotrzeć.  

Warto również zwrócić uwagę na to, w którym miejscu szypułka przylega do truskawki. Te importowane zbierane są jeszcze przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, aby spokojnie mogły do nas dotrzeć. Wobec tego, w okolicach szypułki takie truskawki będą mieć jaśniejszy i nierównomierny kolor. Przed zakupem warto dokładnie oglądać truskawki, ponieważ niestety zdarza się, że truskawki z importu sprzedawane są jako te polskie.  

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy