Reklama
Reklama

Ta popularna roślina zastąpi w kuchni niejedną przyprawę. Mało kto zna jej właściwości

Wiosną i latem warto korzystać z tego, co oferuje nam natura, czyli ze świeżych, aromatycznych roślin, wzbogacających smak wielu dań. Jednym z takich skarbów jest bluszczyk kurdybanek, stanowiący alternatywę dla popularnych ziół włoskich. Mało kto słyszał o jego właściwościach zdrowotnych. Sprawdź je wszystkie, a zapragniesz mieć go w swojej kuchni.

Bluszczyk kurdybanek rośnie na każdym kroku w zaroślach, przydrożach, na łąkach i skraju dróg. Traktowany jest jak chwast, a mało komu przyszłoby do głowy, że można wykorzystać go w kuchni. Ma intensywny, korzenny aromat z nutą pikanterii. Jego zapach przywodzi na myśl włoskie zioła, tj. oregano czy bazylia. Wspaniale dopełnia różne dania, zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej. 

Jak wygląda bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek osiąga 20 cm wysokości. Cechuje go owłosiona łodyga oraz liście o nerkowatym, lekko zaokrąglonym kształcie. Ta roślina bardzo szybko się rozrasta, tworząc gęste, zielone kobierce.

Ponadto ma charakterystyczne małe kwiatki w kolorze niebieskim lub fioletowym. Wypuszcza je od kwietnia do czerwca. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Syrop z mniszka polnego: właściwości i przepis, jak go zrobić. Mniszek polny a mlecz

Dlaczego warto stosować bluszczyk kurdybanek w kuchni?

Bluszczyk kurdybanek stanowi źródło witaminy C oraz prowitaminy A. Dostarcza również cennych minerałów, tj. wapń, żelazo, cynk, krzem. 

Warto stosować tę roślinę w kuchni, ponieważ ma dobry wpływ na układ pokarmowy. Pomaga w walce z niestrawnością, przyspiesza metabolizm i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Oprócz tego działa moczopędnie i oczyszcza organizm z toksyn. 

Tę roślinę stosuje się w przypadku zaburzeń rytmu serca i przy łagodzeniu stresu. Warto też używać jej w trakcie przeziębienia, a dokładniej przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych

Zewnętrznie, bluszczyk kurdybanek stosuje się na skórę jako środek dezynfekujący i ściągający. Pomaga w walce ze świądem, trądzikiem i opuchlizną. Co więcej, płukanka na włosy z tej rośliny może okazać się pomocna w leczeniu łupieżu. 

Jak stosować bluszczyk kurdybanek w kuchni?

Bluszczyk kurdybanek pasuje do zup, mięs, sałatek i surówek. Wystarczy obsypać jego liśćmi wybrane danie. Oprócz tego stanowi doskonały dodatek do farszu na pierogi, ale też do twarożku i masła ziołowego. 

Z tej rośliny przyrządzimy także zdrową herbatę. Wystarczy zalać 1 łyżkę bluszczyku kurdybanku gorącą wodą i odstawić do zaparzenia na 10 minut. 

Tak jak wspomniano, można korzystać zarówno ze świeżej, jak i suszonej rośliny. W przypadku suszenia temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni, ponieważ kurdybanek straci wówczas cenne składniki odpowiadające za właściwości zdrowotne. Pamiętajmy również, aby zbierać ten okaz z dala od źródeł zanieczyszczeń. 

Zobacz też:

Z tej herbaty powinni zrezygnować seniorzy. Jest niezdrowa i powoduje tycie

Ten sok obniża ciśnienie i usprawnia trawienie. Babcine dobro wraca do łask

Przed wakacjami nie zapomnij o tym dokumencie. Jest tak samo ważny, jak paszport a wyrobisz go za darmo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie