Szybko wyczyścisz przypalony ruszt piekarnika. Wystarczy szczotka i dwa produkty, które masz w kuchni
Czyszczenie rusztu piekarnika nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych obowiązków. Związane jest to między innymi z tłuszczem i resztkami jedzenia, które pod wpływem wysokiej temperatury przywierają do niego i ciężko je później usunąć. Na szczęście istnieje sposób, który zdecydowanie nam to ułatwi. Sprawdź, jak to zrobić.
Ruszt piekarnika często ulega poważnym zabrudzeniom, które ciężko usunąć. Z pomocą przychodzą domowe, naturalne sposoby, które skutecznie rozpuszczają tłuszcz i ułatwiają cały proces czyszczenia piekarnika. Wystarczą nam do tego zaledwie dwa produkty.
Cały proces zaczynamy od mechanicznego wyczyszczenia rusztu na sucho. Najlepiej użyć do tego szczotki o twardym i elastycznym włosiu. W tym celu powinniśmy wyjąć ruszt na zewnątrz, ponieważ resztki spalenizny kruszą się i pryskają na wszystkie strony, brudząc wszystko wokół.
Jeżeli nie mamy możliwości zrobić tego na dworze, to musimy rozłożyć na podłodze folię i stare gazety. Następnie czyścimy ruszt ręcznie i dodatkowo możemy go odkurzyć. Kolejnym krokiem jest sprzątnięcie pozostałości z podłogi, aby nie roznosić brudu po całym domu.
Ruszt możemy przenieść do wanny, kładąc na dno folię, aby zabezpieczyć ją przed porysowaniem albo umieścić go w dużej misce.
Następnie z sody oczyszczonej oraz wody robimy gęstą pastę i nakładamy jej grubą warstwę w taki sposób, aby każdy pręt był dokładnie nią pokryty. W kolejnym kroku wlewamy ocet do spryskiwaczy i zwilżamy nim ruszt. Ważne jest, aby użyć spryskiwacza, aby nie spłukać bezpośrednio sody, a jedynie pobudzić ją do spienienia się.
Zazwyczaj zaleca się, aby sody i octu nie stosować razem, bo niwelują wzajemnie swoje właściwości czyszczące, ale w tym przypadku chcemy uzyskać gwałtowną reakcję, w wyniku której drobinki brudu odrywają się od czyszczonej powierzchni, więc możemy je połączyć.
Czytaj więcej: Kiedy naczynia w zmywarce się nie domywają, stosuję tę metodę. Są czyste jak nigdy
Kolejny krok to namaczanie rusztu. W tym celu nie musimy wyjmować go z wanny lub miski, tylko po prostu zalewamy całość ciepłą wodą tak, aby ruszt był całkowicie zanurzony. Powinien się on moczyć w ten sposób przez kilka godzin, a jeżeli mamy taką możliwość to pozostawiamy go na całą noc. Możemy dodać również nieco płynu do naczyń o działaniu odtłuszczającym, aby pozbyć się reszty zabrudzeń.
Innym sposobem namaczania rusztu jest zalanie go bardzo gorącą wodą i dodanie do kąpieli kapsułki do zmywarki. Po takim namaczaniu wystarczy ruszt przetrzeć gąbką z ostrą powierzchnią i zazwyczaj zejdzie on bez problemu. Jeżeli jednak w niektórych miejscach zabrudzenia nadal będą widoczne, to wykorzystajmy sól kuchenną, aby zwiększyć działanie ścierne gąbki.
Zobacz także: Wrzuć to do bębna, a twoje pranie nie będzie wymagało prasowania. Żelazko może odejść do lamusa
W przypadku, gdy nie mamy możliwości namoczenia rusztu w misce lub w wannie, możemy wykorzystać trik z torbą foliową lub workiem na śmieci.
Wystarczy, że położymy na blacie ręcznik, a na nim oczyszczony szczotką ruszt i naniesiemy na pręty pastę z sody. Całość pryskamy octem, a następnie delikatnie zwilżamy wodą i wkładamy całość do worka. Do środka wkładamy także nawilżoną gąbkę i zawiązujemy worek. Ustawiamy go w ciepłym miejscu, na przykład na słońcu na balkonie. Po upływie kilku godzin brud będzie bez problemu schodził z rusztu.
Zobacz też:
"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają
Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł
Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału