Reklama
Reklama

Stawiasz choinkę w tym miejscu? Lepiej ją przestaw, bo szybko straci swój urok

Żywa choinka wspaniale pachnie, pozytywnie wpływając na drogi oddechowe i oddziałując relaksująco na organizm. Jeśli jednak umieścimy ją w niewłaściwym miejscu, może nam raczej przysporzyć stresu i nerwów. Gdzie najlepiej umieścić świąteczne drzewko w domu? Podpowiadamy.

Grudzień to czas ubierania i przystrajania choinki. Niektórzy decydują się na drzewko sztuczne, a inni na prawdziwe, które co prawda pięknie pachnie, ale w miarę upływu czasu traci swój urok. Duże znaczenie ma jego pielęgnacja po przyniesieniu do domu i znalezienie dla niego właściwego miejsca. Gdzie powinno się stawiać choinkę, a jakie miejsca nie są dla niej odpowiednie? Wyjaśniamy, co i dlaczego może jej zaszkodzić.

Gdzie nie ustawiać świątecznego drzewka? To grozi pożarem

Zwykle nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do miejsca ustawiania choinki. Trafia tam, gdzie jest akurat wolna przestrzeń i najlepiej się prezentuje. Okazuje się jednak, że jeśli chcemy, by żywa choinka dłużej wyglądała świeżo, powinniśmy właściwie wybrać jej otoczenie. Są miejsca, w których nie należy jej stawiać — niektóre bardziej, a inne mniej oczywiste.

Z pewnością świąteczne drzewko nie powinno zostać postawione obok kominka czy kaloryfera. Wiele osób zasłania kaloryfer choinką lub specjalnie ustawia ją w pobliżu kominka, by całość stworzyła przytulny, świąteczny klimat. Nie jest to jednak dobry pomysł, bo ciepło może wysuszyć igły, które w konsekwencji mogą się zapalić. Mogą też zacząć opadać, przez co choinka utraci urok.

Czytaj też: Tych płatków owsianych lepiej unikaj. Wcale nie są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać 

Choinka w domu. W tych miejscach jej nie stawiaj

Choinka w domu najczęściej ustawiana jest w salonie czy sypialni. Są jednak osoby, które chętnie ustawiają choćby niewielkie choineczki w każdym pomieszczeniu. Warto więc wiedzieć, że świąteczne drzewko nie powinno trafić do łazienki. Panująca tam wilgoć wbrew pozorom nie nawodni rośliny, lecz ją wysuszy, przez co ta utraci atrakcyjny wygląd. W dodatku mogą na nią przejść bakterie z toalety, a ona sama (w zależności od ustawienia) może utrudniać korzystanie z łazienki.

Lepiej, by przestrzeń w pobliżu drzwi również pozostała wolna. Bez względu na to, w jakim pomieszczeniu ustawiamy choinkę, umieszczenie jej obok drzwi nie jest dobrym pomysłem. Może zostać przypadkiem przewrócona przez osobę, która wchodzi lub wychodzi. Grozi to uszkodzeniem drzewa, ale też ewentualnymi obrażeniami, gdy ktoś się o taką choinkę potknie. 

W razie awaryjnej, kryzysowej sytuacji choinka może też utrudnić ucieczkę. Wszystko zależy oczywiście od ilości dostępnego miejsca, jednak jeśli tylko mamy wybór, ustawmy choinkę gdzieś indziej. Powinna znaleźć się w odległości co najmniej 1 metra od wejścia do pomieszczenia. Zasada ta dotyczy również źródeł ciepła. 

Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | święta