Reklama
Reklama

Ścielisz łóżko zaraz po przebudzeniu? Lekarze ostrzegają, że to błąd

Wiele osób, dla zachowania porządku, tuż po przebudzeniu ścieli łóżko. Choć dość powszechnie uważa się, że to dobry nawyk, w rzeczywistości może działać na naszą szkodę. Sprawdź, dlaczego nie powinno się ścielić łóżka tuż po wstaniu z niego i jak często należy zmieniać pościel.

Wielu osobom wydaje się, że po wstaniu z łóżka powinno się szybko je zaścielić, bo pomoże to utrzymać w domu ład. Warto więc wiedzieć, że dbając w ten sposób o porządek, jednocześnie sprzyjamy rozwojowi bakterii. Jak to możliwe?

Nie ściel łóżka po przebudzeniu. To sprzyja rozwojowi bakterii

Wypoczynek jest kluczowy, żeby mieć siłę i energię do codziennej pracy, nauki czy po prostu wypełniania zwykłych obowiązków. Sen to czas regeneracji organizmu, jednak coraz częściej ludzie mają kłopoty z zasypianiem, a nawet cierpią na bezsenność. Unikanie przed snem kofeiny, obfitych posiłków czy światła smartfona lub komputera może pomóc zwiększyć komfort snu — podobnie jak wietrzenie sypialni czy pościeli.

Po wstaniu z łóżka rankiem lepiej odczekać dłuższą chwilę, nim je zaścielimy. Ścielenie łóżka bezpośrednio po opuszczeniu go sprzyja rozwojowi bakterii, które łatwo się namnażają w środowisku ciepłym i wilgotnym. Właśnie takie warunki panują zaś pod kołdrą po całej nocy snu. Należy więc zaczekać, nim zrobimy w sypialni porządek — dzięki temu umożliwiamy tekstyliom wyschnięcie.

Czytaj też: Masz w domu dużo książek? Koniecznie rozłóż na półkach te liście. Ochronią cię przed sporym problemem 

Jak często zmieniać pościel? O tym pamiętaj

Zbyt rzadko zmieniana pościel to siedlisko bakterii, kurzu i roztoczy. Przepocona kołdra, poduszki czy prześcieradło nie są najprzyjemniejszym miejscem do położenia się spać. Właśnie dlatego trzeba regularnie wietrzyć pościel i zmieniać ją. Najlepiej wywiesić pościel na balkonie lub wietrzyć sypialnię codziennie przez co najmniej pół godziny. Poprawi to jakość snu, a także ograniczy namnażanie się bakterii.

Latem pościel warto zmieniać co tydzień lub co dwa tygodnie, ponieważ z uwagi na wyższą temperaturę szybciej i więcej się pocimy. Zimą natomiast powinna wystarczyć zmiana pościeli raz w miesiącu, o ile codziennie wietrzymy pokój. 

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie