Reklama
Reklama

Masz w domu dużo książek? Koniecznie rozłóż na półkach te liście. Ochronią cię przed sporym problemem

Mole spożywcze żerują nie tylko w kuchennych szafkach, na sypkich pokarmach. Mogą poczynić sporo szkód także w domowym księgozbiorze. Na szczęście istnieje prosty, domowy sposób, żeby się ich pozbyć. Odstraszająco działają na nie bowiem niektóre zapachy. Podpowiadamy, jak to wykorzystać.

Mole spożywcze to niewielkie szkodniki, które żerują przede wszystkim w mące, kaszach, płatkach, cukrze czy makaronach. Zwykle przynosimy je do domu wraz z zakupami, ale mogą też przedostawać się do środka na przykład przez wentylację. Mole spożywcze przypominają ćmy, a ich larwy podobne są do małych, żółtych lub kremowych gąsienic.

Gąsienice moli spożywczych są przy tym tak silne, że mogą nawet przegryźć folię, by dostać się do pokarmu. Lubią ciemne, ciepłe miejsca. Choć jednak zwykle możemy na nie natrafić w kuchni, mogą też pojawić się na regale z książkami. Jak się ich pozbyć?

Włóż liście laurowe między książki. Mole spożywcze ich nie lubią

Mole spożywcze mogą żerować na książkach, wyjadając kartki w poszukiwaniu jedzenia. Jeśli zatem dostrzeże się szkodniki w domu, warto sprzątnąć nie tylko szafki w kuchni, ale również przejrzeć księgozbiory. Powinniśmy dokładnie obejrzeć każdy tom. Najlepiej byłoby pozbyć się książek, na których żerują te owady. Wiadomo jednak, że z książkami trudno się rozstać. W takiej sytuacji trzeba więc usunąć z kartek nieproszonych gości, a między kolejne tomy wetknąć liście laurowe. 

Czytaj też: To najlepszy odplamiacz za grosze. Szybko usunie nawet zaschnięte plamy 

Sposoby na mole spożywcze? Ten zapach je odstraszy

Intensywny zapach liści laurowych odstrasza mole spożywcze, które go po prostu nie lubią. Zamiast tej popularnej przyprawy możemy też użyć suszonych goździków czy lawendy - ich zapach także są nieprzyjemne dla tych szkodników. To doskonały sposób, by mole spożywcze omijały książki na półce.

Szkodniki te nie lubią także zapachu skórki z pomarańczy czy cytryny. Odstraszająco działają na nie również olejki eteryczne - na przykład lawendowy czy eukaliptusowy. Warto więc posłużyć się tymi zapachami, by wygonić mole spożywcze ze swojego domu. 

Zobacz też:

Czyszczenie kranu nie musi być czasochłonne i męczące. Wypróbuj tę metodę, a będzie lśnił

Katarzyna Bosacka wyjaśnia, jak kupić dobrą sałatę. Pamiętaj o tym podczas zakupów

Najlepsze ćwiczenie na odchudzanie. W ten sposób skutecznie spalisz tkankę tłuszczową

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki