Reklama
Reklama

To najlepszy odplamiacz za grosze. Szybko usunie nawet zaschnięte plamy

Niektóre plamy są łatwe do usunięcia i wystarczy zamoczyć materiał w wodzie, by z niego zeszły. Inne z kolei uparcie go szpecą i nie można się ich pozbyć, mimo stosowania przeróżnych środków. Najczęściej to stare, zaschnięte plamy, na przykład z kawy czy czekolady, które wnikają głęboko w tkaninę. Na szczęście nie trzeba sięgać po chemiczne preparaty ze sklepu, by wreszcie sobie z nimi poradzić. Doskonale sprawdzi się bowiem bezpieczniejszy dla tkanin, domowy odplamiacz. Podpowiadamy, jak go przygotować.

Odplamiacze ze sklepu nie należą wcale do najtańszych, a jednocześnie nie zawsze są skuteczne. Mogą też negatywnie wpłynąć na tkaninę — nie są więc polecane do czyszczenia wszystkich. Zamiast wydawać na nie pieniądze, możemy wykonać domowy odplamiacz, posługując się popularnymi produktami, które często i tak mamy w domach. Jak go wykonać? Wyjaśniamy.

Najlepszy odplamiacz do tkanin. Wykonasz go w domu

Rewelacyjny odplamiacz do tkanin można przygotować samodzielnie, bazując na składnikach, które często mamy w kuchennych szafkach. To soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i ocet. Wszystkie te produkty wykazują działanie wybielające, dezynfekujące i czyszczące. Mogą być stosowane oddzielnie, jednak jeśli połączy się ich siły w jednej mieszance, stworzą odplamiacz, który pokona każdą plamę. Pozbędzie się nawet tej zaschniętej, która długo szpeciła materiał.

Działanie tych składników można jeszcze dodatkowo wzmocnić płynem do mycia naczyń, który znakomicie sprawdza się na przykład do usuwania tłustych plam. Zamiast kwasku cytrynowego możemy zaś wykorzystać świeży sok z cytryny.

Jak przygotować domowy odplamiacz? Do jego wykonania będziemy potrzebować sody oczyszczonej, soku z cytryny, octu spirytusowego i trzech łyżek płynu do mycia naczyń. Wszystkie składniki należy zmieszać ze sobą, w proporcjach 1:1. Powstałą w ten sposób pastę trzeba nanieść na plamę i wetrzeć w nią, a następnie pozostawić na kwadrans. Po upływie 15 minut domowy odplamiacz spłukujemy przy pomocy wody — po plamie nie powinno już być śladu.

Czytaj też: Tak usuniesz trudne plamy z ubrań. W roli głównej owoce cytrusowe 

Domowe środki czystości. Skuteczne pomysły na pozbycie się plam

Zaschnięte plamy jesteśmy w stanie usunąć na wiele sposobów. Niektórzy zalecają na przykład, aby posypać zabrudzenie skrobią ziemniaczaną i zostawić ją na kilka godzin. Po tym czasie należy usunąć nadmiar produktu i pozbyć się resztek plamy przy pomocy płynu do mycia naczyń.

Z tłustymi plamami pomoże sobie poradzić również talk i skrobia kukurydziana. Z kolei plamy z buraków usuniemy, posypując brudne miejsce solą. Plamy z soków wywabia zaś woda utleniona. 

Zobacz też:

W takiej temperaturze powinnaś prać franki. Będą niepogniecione i białe jak śnieg

Chodzisz na bieżni? Takie tempo musisz utrzymywać, by schudnąć

Pieczesz ciasto, ale skończyły ci się jajka? Nie martw się, zastąpisz je tym produktem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | triki