Reklama
Reklama

Tak usuniesz trudne plamy z ubrań. W roli głównej owoce cytrusowe

Plamy na ubraniach pojawiają się znienacka przez chwilę naszej nieuwagi. Zdarza się, że zabrudzenia są na tyle silne, że nie wystarcza zwykłe pranie w pralce. Jak doczyścić tkaniny bez użycia drogiej chemii? Przedstawiamy sprawdzone metody domowe.

Domowe odplamiacze sprawdzają się w przypadku trudnych do usunięcia plam, a do tego kosztują grosze, w przeciwieństwie do środków chemicznych. Sprawdź, jakich produktów możesz użyć na zabrudzenia. Na pewno masz je w kuchni. 

Smaczny owoc głównym składnikiem domowego odplamiacza

Do wykonania domowego odplamiacza potrzebujemy grejpfruta, który jak się okazuje, jest nie tylko zdrowym i smacznym owocem, ale ma także inne, praktyczne zastosowania. Za jego pomocą możemy usunąć plamy z jasnych ubrań. Jak to zrobić?

Owoc ten kroimy na pół i wyciskamy z niego sok, rozcieńczając go w ciepłej wodzie i dodając trochę sody oczyszczonej. W tak przygotowanej mieszance namaczamy ubrania z plamami przez ok. 30 minut. Możemy także wetrzeć ją bezpośrednio w zabrudzenie. Następnie pierzemy daną rzecz w pralce. 

Pamiętajmy, aby nanieść domowy odplamiacz na niewielki fragment ubrania. Dzięki temu dowiemy się, czy grejpfrut nie zabarwi tkaniny. 

Domowy odplamiacz na stare plamy

Nie tylko z grejpfruta wykonamy domowy odplamiacz. W połączeniu z 1 łyżką sody oczyszczonej możemy także użyć 1 łyżkę octu, sok z ćwiartki cytryny i trochę soli. Składniki te dodajemy do butelki ze spryskiwaczem, po uprzednim nalaniu wody do 3/4 objętości. 

Wszystkie składniki należy wymieszać, potrząsając butelką. Następnie spryskujemy stare plamy, pozostawiając mieszankę na 10-15 minut. W kolejnym kroku pierzemy ubrania w pralce. W tym przypadku również musimy zrobić próbę na odbarwianie. 

Prosty sposób na tłuste plamy

W przypadku tłustych plam idealna może okazać się mieszanka octu z wodą w proporcji 1:1. Wystarczy zamoczyć w niej ściereczkę i przetrzeć zabrudzenia. Możemy również użyć soku z cytryny wyciśnietego z połowy owocu. Taki domowy środek warto stosować na plamy po oleju, rdzy czy trawie. 

Możemy także wycisnąć sok z 1 cytryny i dodać do niego ciepłą wodę. Taka mieszanka sprawdzi się idealnie na zszarzałe i zżółknięte tkaniny, które odzyskają dawną biel. Wystarczy namaczać je w tym domowym odplamiaczu.  

Zobacz też:

W takiej temperaturze powinnaś prać franki. Będą niepogniecione i białe jak śnieg

Chodzisz na bieżni? Takie tempo musisz utrzymywać, by schudnąć

Pieczesz ciasto, ale skończyły ci się jajka? Nie martw się, zastąpisz je tym produktem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki